Kraków wspomoże remont zabytków

4 mln złotych – tyle Kraków dołoży w tym roku do ratowania miejskich zabytków. Na liście obiektów, które doczekają się remontu znalazło się 37 pozycji, które zostaną dofinansowane z budżetu miasta. Wśród zabytków znalazły się m.in. ołtarz Wita Stwosza, Arsenał Miejski czy gmach dawnego Towarzystwa Rolniczego przy pl. Szczepańskim oraz kamienice, które mają odzyskać swój dawny blask.

Tegoroczna pomoc miasta na ratowanie krakowskich zabytków będzie większa niż w poprzednich latach. Miasto zdecydowało bowiem o przekazaniu 4 mln złotych, podczas gdy w ubiegłych latach było to od 1,4 do 3,2 mln. Dzięki pieniądzom z miejskiej kasy uda się nie tylko odnowić ołtarz Wita Stwosza (400 tys. złotych), Arsenał Miejski (300 tys. złotych), czy gmach dawnego Towarzystwa Rolniczego (300 tys. złotych). Dodatkowo wyremontowane zostaną kamienice przy ul. Siennej 4, Małym Rynku 8, Sławkowskiej 21, Szewskiej 27 i 6, Karmelickiej 31, Piłsudzkiego 9, Limanowskiego 13 oraz Kanoniczej 20.

Miejska dotacja zostanie przeznaczona również na kontynuowanie prac przy willi Kossakówka, która od lat niszczała i zamieniała się w ruinę, ale dzięki rozpoczęciu prac konserwatorskich uda się przywrócić ją do dawnej świetności. Wyremontowane zostaną również figury sprzed kościoła św. Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej, które wymagają pilnych napraw. Renowacji doczeka się również uszkodzony XVII-wieczny wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem z kościoła św. Wojciecha na Rynku Głównym oraz kilka innych obrazów wymagających pilnych prac konserwatorskich.

(pt)

Zobacz także