Kraków wypowiada wojnę plastikowi! Plastikowe słomki znikną z urzędu miasta!

Plastikowe rurki / fot. Pixabay

Urząd Miasta Krakowa pozbędzie się plastikowych słomek, kubeczków i sztućców. Z instytucji znikną również reklamówki i siatki. Czy radni głosując za uchwałą w tej sprawie zapoczątkowali ekologiczną rewolucję?

Przyjęta uchwała kierunkowa, pod roboczą nazwą „Kraków bez plastiku” obliguje prezydenta Jacka Majchrowskiego do podjęcia starań, by z urzędu zniknęły wszystkie jednorazowe naczynia, plastikowe torebki i reklamówki. Co więcej,  magistrat winien przestać kupować wodę w plastikowych butelkach, zastępując ją wodą z kranu. Na taki krok już jakiś czas temu zdecydowała się dyrektor wydziału edukacji Ewa Całus. 

Uchwała przewiduje również, że dostarczany do urzędu catering będzie podawany w szklanych naczyniach, a materiały promocyjne i gadżety będą musiały nadawać się do recyklingu. Miasto będzie dążyć do pozbycia się plastikowych prezentów. Urząd dokona przeglądu opakowań, w których dostawcy dostarczają produkty. W miarę możliwości urzędnicy będą wybierać firmy, które pakują towar w opakowania inne niż plastikowe. 

Kraków zaczął walczyć z plaskiem. Pierwszy krok zrobi Tauron Arena. Od 11 kwietnia w punktach gastronomicznych klienci znajdą eko kubeczki oraz sztućce. Nie będzie można dostać słomek, a opakowania na wynos będą biodegradowalne. 

Tauron Arena żegna się z plastikiem! Nadchodzi ekologiczna rewolucja!

just.

 

Zobacz także