Kraków-Zakopane bez korków, coraz bliżej

Jest szansa, że już za pięć lat pojedziemy z Krakowa do Zakopanego bez korków i spowolnień. Minister infrastruktury i budownictwa podpisał się umowę na budowę dwóch nowych odcinków Zakopianki. – To moment na który czekały pokolenia – przekonywał minister Andrzej Adamczyk.

Zgodnie z umowami drogę ekspresową z Naprawy do Skomielnej Białej będzie budowała włoska firma Astaldi, która będzie odpowiedzialna m.in. za budowę dwukilometrowego tunelu. Z kolei za wybudowanie drogi S7 relacji Skomielna Biała – Chabówka oraz drogi krajowej z Rabki Zdroju do Chabówki, będzie odpowiedzialna firma Salini, również pochodząca z Włoch. Podpisano również umowę na wybudowanie odcinka drogi S7 relacji Lubień – Naprawa, za który będzie odpowiedzialne polsko-ukraińskie konsorcjum firm. Oprócz drogi powstaną również Miejska Obsługi Podróżnych oraz 10 obiektów inżynierskich i 6 mostków na potoku Krzywańskim.

Najdroższy będzie etap zakładający budowę dwukilometrowego tunelu. W ocenie specjalistów, to również najbardziej skomplikowany proces, który będzie tym samym trwał najdłużej, bo aż 5 lat. O połowę krócej powinna trwać budowa pozostałych odcinków dróg, dzięki czemu z roku na rok podróż do Zakopanego z Krakowa będzie coraz krótsza.

(pt)

fot. GDDKiA odd. Kraków

Zobacz także