Kraków zrobi referendum w sprawie wynajmu hulajnóg? Wiceprezydent Kulig wyjasnia

Musisz przeczytać

Kwestia hulajnóg dzieli mieszkańców Krakow.  Przeciwnicy  hulajnóg elektrycznych skarżą się, że ich użytkownicy lekceważą przepisy ruchu drogowego, często łamią zakazy poruszania się po chodnikach i parkują bezmyślnie, porzucając hulajnogi gdzie popadnie. Operatorzy flot przekonują z kolei, że ich e-hulajnogi to alternatywa zarówno dla samochodów, jak i zatłoczonego transportu publicznego. Ułatwiają szybkie przejazdy i poruszanie się po Krakowie. Teraz do sprawy odniosły się władze miasta. 

Z początkiem każdego sezonu powraca dyskusja, jak ucywilizować problem hulajnóg. Wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig w piątek zapowiedział rozwiązanie problemu – W poniedziałek jestem umówiony na spotkanie z operatorami hulajnóg na męską rozmowę i chcę Państwa zapewnić, że jeśli to spotkanie nie przyniesie efektów, podejmiemy drastyczne kroki, by problem ten załatwić raz na zawsze – zadeklarował wiceprezydent – To będzie męska rozmowa – powiedział w piątek wiceprezydent. Jak dodał,  jeśli nie uda się dojść do kompromisu z operatorami, to problem nieprawidłowo parkowanych pojazdów zostanie rozwiązany raz na zawsze.

Co to może oznaczać w praktyce? Na razie możemy się tylko domyślać, ale urząd miasta ma kilka możliwości. Można w Krakowie wprowadzić rozwiązanie z Rzymu, gdzie administracyjne ograniczono liczbę hulajnóg. Na stole leży też możliwość wprowadzenia opłat od operatów hulajnóg za zajmowanie chodnika. Takie rozwiązanie wprowadziła Warszawa. Obecnie w naszym mieście operatorzy korzystają z przestrzeni miejskiej za darmo. Atomowym rozwiązaniem, które raz na zawsze zakończyłoby temat problemów z hulajnogami jest wprowadzenie „opcji paryskiej” czyli zakaz wynajmu hulajnóg w całym mieście.

Dzisiaj rano, przed spotkaniem, wiceprezydent odniósł się do kwestii ostatniej opcji czyli zakazu wynajmu hulajnóg na drodze referendum miejskiego. Jak wyjaśnił, takie referendum nie byłoby wiążące prawnie  – Przedmiot takiego referendum jest wątpliwy. To, że coś nas drażni i wyprowadza z równowagi ale funkcjonuje w oparciu o istniejące przepisy prawa. Tyle, że te przepisy są łamane i na łamanie przepisów referendum nie jest najlepsze sposobem rozwiązania problemu – powiedział Andrzej Kulig. Dodał, że sposobem na problem porzuconych i źle zaparkowanych hulajnóg jest  „systematyczne karanie oraz wychowywania użytkowników” –  Warto byłoby przede wszystkim wychowywać. Zdecydowana większość osób, które korzystają z hulajnóg wie, jak z nich korzystać. Problem polega na tym, że pewien procent z nich, robi to złośliwie lub  nie umie zachować odpowiedniej kultury korzystania z tych pojazdów i utrudnia po pierwsze funkcjonowanie w mieście innym. Po drugie  psują opinię tym osobom, które używają kolejny w sposób zrównoważony – powiedział Andrzej Kulig. 

Miastem, które wprowadziło zakaz wynajmu hulajnóg w drodze referendum jest stolica Francji. Mieszkańcy Paryża zdecydowali, że wynajem hulajnóg elektrycznych w ich mieście powinien zostać zakazany. Za wprowadzeniem zakazu wynajmu było aż 89 procent głosujących, natomiast 11 procent zagłosowało za pozostawieniem pojazdów w stolicy. Pomimo niskiej frekwencji, władze stolicy Francji uważają wynik za wiążący. Wzięło w nim udział  7,46 proc. z około 1,3 miliona mieszkańców zarejestrowanych na listach wyborców.

(Jarek Strzeboński)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

18 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
18 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca