Krakowianie nauczą się walki z terroryzmem

Musisz przeczytać

Krakowianie już niebawem mogą stać się specjalistami w walce z terroryzmem. Chcą tego radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy zaproponowali aby zaprosić mieszkańców do szkoleń antyterrorystycznych. Dodatkowo krakowianie mieliby zostać wyposażeni w „kieszonkowy pakiet bezpieczeństwa”, który podpowie im jak zachować się w sytuacji zagrożenia terrorystycznego. – Mam wrażenie, że jako mieszkańcy nie jesteśmy do tego przygotowani – mówił radny Prawa i Sprawiedliwości, Łukasz Słoniowski.

W obliczu ostatnich wydarzeń we Francji i w Brukseli oraz w związku ze zbliżającymi się Światowymi Dniami Młodzieży, powraca temat przygotowania i zabezpieczenia Krakowa na wypadek ataków terrorystycznych. Według wielu specjalistów, to właśnie w Krakowie może dojść do kolejnych ataków skierowanych w stronę pielgrzymów przybywających na ŚDM. – Jeżeli ktoś planuje zamach podczas Światowych Dni Młodzieży, to już tu jest – mówił w rozmowie z KRKnews.pl ekspert ds. bezpieczeństwa Grzegorz Czuryło.

W najbliższym czasie radni Prawa i Sprawiedliwości przekażą pod obrady Rady Miasta Krakowa uchwałę kierunkową, która ma zobowiązać prezydenta Jacka Majchrowskiego do „podniesienia świadomości mieszkańców, jak zachować się w sytuacji, gdy ktoś z nas stał się ofiarą, świadkiem czy uczestnikiem zamachu terrorystycznego” – mówił na konferencji prasowej Łukasz Słoniowski.

„Boimy się…”

Konrad Grybel, fot. mrk.krakow.pl
Konrad Grybel, fot. mrk.krakow.pl

O podobnym pomyśle pisaliśmy na KRKnews.pl już na początku marca. Konrad Grybel – uczeń Zespołu Szkół nr 1 im. Rafała Kalinowskiego w Krakowie na kierunku Logistyka służb mundurowych dla wojska i radny Młodzieżowej Rady Krakowa proponował, by szkolenia antyterrorystyczne wprowadzić do krakowskich szkół. – Sam dostaję sporo informacji od moich rówieśników, którzy obawiają się zamachu podczas tego wydarzenia. Ma do nas przyjechać wiele młodych osób z różnych krajów, a to czyni okazję dla terrorystów. Warto więc, aby uczestnicy imprez masowych wiedzieli jak się zachować w sytuacji zamachu – tłumaczy Grybel.

– Nasze propozycje to szkolenia, treningi w szkole, edukacja podczas imprez masowych poprzez filmy wyświetlane w przerwach, a także wykorzystanie nośników w autobusach i tramwajach – przekonuje radny PiS Łukasz Słoniowski. – Chcemy dodaje, żeby mieszkańcy mogli też być przygotowani na takie sytuacje – dodaje.

Założenia do uchwały kierunkowej były już dyskutowane przez radnych podczas komisji edukacji Rady Miasta Krakowa i została ona przygotowana na bazie propozycji Młodzieżowej Rady Krakowa autorstwa Konrada Grybela.

Wciąż nie wiadomo jednak ile dokładnie miałyby kosztować takie szkolenia i czy uda się je zorganizować jeszcze przed planowanymi na koniec lipca Światowymi Dniami Młodzieży, które odbędą się w Krakowie. W dniach 26-31 lipca do stolicy Małopolski może przyjechać nawet 2,5 mln pielgrzymów z całego świata.

(pt)

fot. iStock.com/Michal Czyz

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca