Podbijają Internet. Będzie o nich głośno

Krakowscy naukowcy zostali docenienie przez internautów. Pomysł firmy założonej przez absolwentów Akademii Górniczo – Hutniczej został uznany za najbardziej obiecujący wynalazek informatyczny w plebiscycie miesięcznika „Focus”. Chodzi o system biometrii głosowej, który w przyszłości może zastąpić loginy i hasła.

VoicePIN, to wynalazek, który niebawem może stać się jednym z najpopularniejszych systemów informatycznych na świecie. Dzięki pomysłowi krakowskich studentów internauci na całym świecie nie będą musieli już korzystać z setek loginów i haseł by zabezpieczać swoje konta mailowe czy dostępy do bankowości internetowej.

System wynaleziony przez krakowian opiera się na identyfikacji głosowej, która podobnie jak odcisk palca jest indywidualną cechą każdego człowieka. Dzięki temu możemy szyfrować jakiekolwiek słowo, które stanie się kluczem do naszych kont internetowych.

Dodatkowo zabezpieczenie opracowane przez firmę VoicePIN jest tańszym rozwiązaniem niż inne systemy biometryczne polegające na rozpoznawaniu odcisków palców lub siatkówki oka. Częściowo rozwiązanie krakowian jest już wykorzystywane przez jeden z banków, który stosuje go do zabezpieczenia aplikacji mobilnej.

(pt)

Najnowsze

Co w Krakowie