Kraków przetestuje nowe urny wyborcze?

Musisz przeczytać

Kraków może być pierwszym miastem w Polsce, które wykorzysta nowe urny wyborcze. Zgodnie z kodeksem wyborczym, od 1 lipca głosowanie będzie odbywało się przy wykorzystaniu przeźroczystych urn wykonanych z poliwęglanu. Teoretycznie, po raz pierwszy zostaną one wykorzystane w wyborach samorządowych w 2018 roku. W praktyce jednak, może zdarzyć się to szybciej.

W ostatnich dniach Łukasz Gibała poinformował o zebraniu wymaganych ok. 60 tys. podpisów pod wnioskiem o zorganizowanie referendum ws. odwołania Jacka Majchrowskiego ze stanowiska prezydenta Krakowa. Podpisy trafią teraz do Państwowej Komisji Wyborczej, która – jeśli pozytywnie zweryfikuje zebrane podpisy, poleci zorganizowanie referendum. Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli dojdzie do głosowania, to będzie odbywało się ono przy wykorzystaniu nowych, przeźroczystych urn.

Urzędnicy ogłosili już przetarg na zakup nowych urn. Zamówienie dotyczy 523 sztuk wykonanych z bardzo wytrzymałego poliwęglanu odpornego m.in. na ogień. Dodatkowo urny będą przeźroczyste dzięki czemu głosujący będą mieli pewność, że przed rozpoczęciem głosowania, w środku nie znajdują się żadne inne karty – tym samym głosowanie ma być bardziej transparentne.

Wciąż nie wiadomo ile Kraków zapłaci za zakup nowych urn. Wiadomo jednak, że Budżet Państwa przekazał na ten cel 446 tys. 774 złote i jest to górna granica przetargu organizowanego przez urzędników. Drugim istotnym elementem procedury, jest konieczność dostarczenia zakupionych urn do 30 września, to oznacza, że w przypadku ewentualnego referendum ws. odwołania Jacka Majchrowskiego z fotela prezydenta Krakowa, głosowalibyśmy przy użyciu nowych urn.

(pt)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca