Budżet obywatelski Polecane

W Krakowie dzieje się biurokratyczna rewolucja! A jednak się da…

Uważajcie, bo wasz światopogląd dotyczący biurokracji właśnie zostanie wywrócony do góry nogami. By coś załatwić na ogół nabijamy dziesiątki kilometrów i czytamy setki ustaw, ale w tym przypadku to doradcy czekają na nas, a za szczyt ambicji stawiają sobie optymalnie przygotowanie dokumentów. Właśnie tak wygląda przygotowywanie wniosków w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Przez lata w urzędach wiele się pozmieniało. Nie są to już miejsca z unoszącym się zapachem papierosów, gdzie wchodzi się z miną „przepraszam, że przeszkadzam”, a do każdego okienka należy się ukłonić.

Dziś urzędnicy są bardziej pomocni, powstały platformy informacyjne, a komitety kolejkowe zastąpione zostały systemem pobierania numerków. Okazuje się jednak, że załatwienie dokumentów może być jeszcze prostsze, a udowadnia to Budżet Obywatelski.

Pytać, pytać, pytać

Tutaj, by dowiedzieć się, w jaki sposób zgłosić projekt i mieć wpływ na rozdysponowanie nawet setek tysięcy złotych, nie trzeba niczego szukać, wystarczy tylko przyjść na specjalnie zorganizowane spotkania. A później tylko pytać, pytać i pytać…

– Podstawowym celem spotkań ogólnomiejskich, poza samym upowszechnianiem wiedzy o Budżecie Obywatelskim wśród mieszkańców, jest przede wszystkim wsparcie w tworzeniu projektów, czyli przekazanie wiedzy szczegółowej, pomoc w przygotowaniu projektu i przejściu przez procedurę zgłoszenia wniosku – informuje Martyna Lewandowska, kierownik Miejskiego Centrum Dialogu..

Spotkania tegorocznej edycji BO kierowane są do wszystkich mieszkańców Krakowa, co znacząco zwiększa szanse na prawidłowe przygotowanie wniosku, ponieważ każde ze spotkań poświęcone jest konkretnemu tematowi. W tym roku jest ich pięć: zieleń, kultura, sport, edukacja i infrastruktura.

– Spotkania współprowadzić będą specjaliści związani z danym tematem. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli omówić z ekspertami swój pomysł na projekt i uzyskać pomoc w jego konstruowaniu. Specjaliści służą merytoryczną wiedzą i wsparciem tak, aby ułatwić wnioskodawcom prace związane ze skonstruowaniem projektu w tegorocznej edycji BO – dodaje Lewandowska.

Pomocni Ambasadorowie

To jednak nie koniec ułatwień, ponieważ w ramach BO funkcjonują również tzw. ambasadorowie, czyli osoby z mocno udokumentowaną działalnością społeczną. Część już pełniła tę rolę, część to osoby, dla których przystąpienie do programu „Ambasador BO” będzie nowym doświadczeniem.

Wśród tegorocznych Ambasadorów jest wielu aktywistów społecznych: Łukasz Maślona, Olga Płuciennik, Tomasz Pytko, Dorota Głowacka-Prus, Andrzej Górniak.

– Rolą Ambasadora BO jest aktywizowanie środowisk jemu bliskich po to, aby zwiększyć wśród nich widoczność Budżetu Obywatelskiego i zachęcić do udziału. Ambasador BO to również osoba, której praca przekłada się na edukowanie, kształcenie i zachęcanie do przyjęcia obywatelskiej postawy. Jego rola jest nie do przecenienia – zaznacza Rusłana Krzemińska, opiekunka projektu Ambasador BO 2018 i dodaje:

– Mamy to szczęście, że już drugi raz zgłaszają się do nas osoby, które czują ducha BO, chcą przyłożyć się do sukcesu Budżetu Obywatelskiego i którym leżą na sercu procesy społeczne z udziałem jak największej liczby mieszkańców. 

Wnioski w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego można składać do końca marca, a terminy spotkań znajdują się poniższym artykule

Mieszkanki i mieszkańcy Krakowa przygotowują się do dzielenia grubej kasy!

 

dn

zdjęcie tytułowe / fot. Pixabay

Cały Kraków zazdrości Prądnikowi Białemu. Gruba kasa!