W Krakowie o smogu. Przyjadą specjaliści z całego świata

W Krakowie odbędzie się jedna z największych na świecie konferencji dotyczących problematyki zanieczyszczonego powietrza. Global Clean Air Summit będzie miał miejsce 27 listopada w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Prelekcje wygłoszą m.in. eksperci ONZ, Komisji Europejskiej oraz organizacji pozarządowych i topowych europejskich uczelni. Ruszyły już zapisy na bezpłatne wejściówki.

Międzynarodowa konferencja Global Clean Air Summit (GCAS) została podzielona na cztery panele: Biznes, Technologia, Zdrowie i Polityka. Za jej pomysł i realizację odpowiadają czołowe organizacje walczące o jakość powietrza: Polski Alarm Smogowy, Smogathon oraz Województwo Małopolskie.

– Silnie zanieczyszczone powietrze to nie tylko problem Krakowa, ale całego kraju. To nie tylko problem dużych miast, ale też mniejszych miasteczek oraz terenów wiejskich. Mamy nadzieję, że wiedza i doświadczenia zaprezentowane na konferencji zainspirują władze gminne, regionalne i centralne do podejmowania intensywnych działań na rzecz poprawy jakości powietrza – mówi Andrzej Guła, współzałożyciel Polskiego Alarmu Smogowego.

– Dzięki Smogathonowi zauważyliśmy, że miasta na całym świecie nie patrzą na Kraków jedynie jako szczególnie mocno zanieczyszczone miasto, ale przede wszystkim jako na pioniera wielu działań, które stopniowo pozwalają Krakowowi na wyjście z tego problemu – zauważa Maciej Ryś, pomysłodawca konferencji oraz lider Smogathonu.

Konferencja potrwa jeden dzień (poniedziałek 27 listopada, godz. 9-20) i zwieńczy ją finał Smogathonu, na który przyjadą pomysłodawcy rozwiązań antysmogowych z całego świata.

Wystąpią m.in: przedstawiciele Komisji Europejskiej – Francois Wakenhut (dyrektor komisji środowiska) oraz Erich Unterwurzacher (dyrektor, Dyrekcja Generalna ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej), minister Jadwiga Emilewicz (Ministerstwo Rozwoju), Walter Braunohler (konsul USA w Krakowie), Kamil Wyszkowski (UN Global Impact), marszałek Jacek Krupa i wicemarszałek Wojciech Kozak (Województwo Małopolskie), Adam Uszpolewicz (prezes Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.), Alexis Lacroix (prezes Eurobanku).

W kuluarach zwiedzić będzie można stoiska z rozwiązaniami antysmogowymi. – Małopolska jest pionierem w Polsce jeśli chodzi o podejmowanie wszelkich inicjatyw, które mają ograniczyć smog. Jako pierwsze województwo przyjęliśmy odpowiednie przepisy określające normy dozwolonych paliw i jakość kotłów. W ślad za nami poszły inne regiony, co jest dla nas powodem do dumy. Cieszę się, że Małopolska już niebawem stanie się areną debaty poświęconej działaniom antysmogowym – mówi Wojciech Kozak, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.

O skutkach smogu dla zdrowia Polaków opowie prof. Michał Krzyżanowski z King’s College w Londynie, były szef WHO w Europie. Wśród gości znaleźli się również najlepsi epidemiolodzy zajmujący się zdrowotnymi skutkami zanieczyszczenia powietrza: prof. Jordi Sunyer Deu z Barcelona Institute for Global Health, dr Francesco Forastiere z rzymskiego SSR Lazio, dr Isabella Annesi-Maesano z Uniwersytetu w Sorbonie, Ole Raaschou-Nielsen z kopenhaskiego Instytutu Badań nad Rakiem. Opowiedzą oni o skutkach zanieczyszczenia powietrza dla naszego układu oddechowego i krążenia, jego wpływie na ryzyko nowotworu czy na działanie układu nerwowego u dzieci.

Partnerami merytorycznymi GCAS są Global Compact Network Poland, platforma Sustainable Development (działająca przy ONZ) i Ministerstwo Rozwoju. Partnerami zostały też Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A., Philips i Airly, których urządzenia zostaną wykorzystane do monitoringu powietrza podczas konferencji. Partnerem sesji zdrowotnej jest Medycyna Praktyczna.

Bezpłatne wejściówki na finał Smogathonu (25-27 listopada) i konferencję Global Clean Air Summit (27 listopada) można pobrać STĄD.

Więcej szczegółów TUTAJ.

(wm, inf. prasowa)

Najnowsze

Co w Krakowie