Krakowscy radni przeciwko wydłużeniu terminu na likwidację kopciuchów

Krakowscy radni zaprotestowali przeciwko zmianom w uchwale antysmogowej, wydłużające do końca 2024 roku termin na likwidację kopciuchów w Małopolsce. Rada Miasta na środowej sesji, 31 sierpnia 2022 roku podjęła rezolucję w tej sprawie. Radni PiS nie wzięli udziału w głosowaniu. To Zarząd Województwa Małopolskiego wybrany z rekomendacji PiS chce dać więcej czasu na likwidację kopciuchów.

„Rada Miasta Krakowa apeluje do Zarządu Województwa Małopolskiego oraz Sejmiku Województwa Małopolskiego o utrzymanie w mocy aktualnych zapisów uchwały nr XXXII/452/17 Sejmiku Województwa Małopolskiego z 23 stycznia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa małopolskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw” – czytamy w rezolucji przygotowanej przez grupę radnych, a przyjętej przez Radę Miasta. Krakowscy radni przypominają, że uchwała ta poprzedzona była „trudnymi konsultacjami i jest wynikiem społecznego kompromisu”. – Umówiliśmy się wtedy, że w trosce o zdrowie i życie mieszkańców naszego regionu wszyscy podejmiemy starania, by poprawić jakość powietrza w Małopolsce i Krakowie – podkreślają inicjatorzy rezolucji.

Radni przypominają też, że Kraków i jego mieszkańcy przez prawie 10 lat likwidowali nieekologiczne źródła ciepła. Zwracają uwagę, że jakość powietrza w dużym stopniu związana jest jednak z trudnym położeniem geograficznym naszego miasta – zanieczyszczenia napływające z sąsiednich gmin mają wpływ na czystość powietrza w Krakowie. – Jedynym rozwiązaniem, by nie zniweczyć wielu lat starań mieszkańców, aktywistów, samorządowców oraz organizacji społecznych w walce o czyste powietrze, jest utrzymanie w mocy obecnych zapisów uchwały i skrupulatne ich przestrzeganie. Przesunięcie terminu likwidacji kotłów bezklasowych o rok, jak proponuje w konsultacjach Zarząd Województwa Małopolskiego, jedynie zmniejszy zainteresowanie mieszkańców Małopolski wymianą kotłów bezklasowych, a to będzie miało bezpośredni wpływ na jakość powietrza w Małopolsce i Krakowie – ostrzegają krakowscy radni.

Jak już informowaliśmy, konsultacje społeczne dotyczące zmian w uchwale antysmogowej już się zakończyły. Według naszych informacji, 70 proc. uczestników tych konsultacji opowiedziało się przeciwko zmianom. Samorządu mają czas do 31 sierpnia na wyrażenie swojej opinii w tej sprawie. Pod koniec września sejmik będzie głosował projekt zmian w uchwale antysmogowej przygotowany przez Zarząd Województwa.

(GS)

Najnowsze

Co w Krakowie