Krakowska filharmonia żegna karnawał. I to jak

Hucznych tańców raczej nie będzie, ale uczta dla ucha na pewno. Dziś krakowska filharmonia żegna karnawał.

W tym pożegnaniu karnawału rozbrzmiewać będą: słynne klarnetowe glissando, marakasy i fandango. W (niemal) ostatkowym koncercie Filharmonii Krakowskiej usłyszymy „muzyczny kalejdoskop Ameryki”, czyli genialną Błękitną rapsodię George’a Gershwina (w partii solowej Aleksander Dębicz!) oraz jego Uwerturę kubańską, mniej znaną, choć równie genialnie portretującą pewien region Nowego Świata.

Jest to bowiem dźwiękowa pocztówka z wakacji kompozytora w Hawanie, pełna karaibskich rytmów, podkreślonych użyciem charakterystycznych perkusjonaliów: marakasów, bongosów, klawesów i guiro. Koncert zamknie suita z baletu Trójgraniasty kapelusz Manuela de Falli z obrazkami folkloru różnych regionów Hiszpanii. Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej pokieruje Jong-Jie Yin – zwycięzca ubiegłorocznego Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga.

George Gershwin
– Uwertura kubańska
– 
Błękitna rapsodia*
Manuel de Falla – Trójgraniasty kapelusz, suity nr 1 i nr 2

* w 100. rocznicę prawykonania utworu

Aleksander Dębicz fortepian 
Orkiestra Filharmonii Krakowskiej
Jong-Jie Yin dyrygent, zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga 2023

Aleksander Dębicz jest jednym z najbardziej wszechstronnych polskich pianistów oraz kompozytorem. Punktem wyjścia dla działalności artystycznej Aleksandra Dębicza jest improwizacja oraz autorska muzyka, którą często łączy z repertuarem klasycznych mistrzów. W jego twórczości od lat przejawia zamiłowanie do sztuki filmowej i to właśnie w tym kierunku kompozytorskim obecnie podąża. Na debiutanckiej płycie „Cinematic Piano” wydał cykl 12 własnych kompozycji inspirowanych sztuką filmową.

Od tego czasu skomponował muzykę do filmów, słuchowisk i przedstawień teatralnych.
Dębicz współtworzy duety z wybitnymi muzykami, z którymi opracował już kilka oryginalnych programów, opartych na muzyce klasycznej i improwizacji, m.in. z Marcinem Zdunikiem, Michałem Żakiem, Łukaszem Kuropaczewskim i Jakubem Józefem Orlińskim.

Największym, jak dotąd, autorskim przedsięwzięciem artysty jest jego najnowszy album „Sideways” (2022), na który Dębicz skomponował utwory na większe składy instrumentalne: m.in. z kwintetem dętym i orkiestrą smyczkową. Znalazły się na nim również oryginalne interpretacje dwóch klasycznych dzieł Bacha i Gershwina.
W trakcie kariery zdobył wiele nagród, m.in. w 2013 roku zwyciężył w Transatlantyk Instant Composition Contest, jedynym na świecie konkursie symultanicznej improwizacji do filmu. Trzykrotnie nominowany do nagrody Fryde-ryk. W 2022 wygrał międzynarodowy konkurs Bridgerton Scoring Competition, komponując muzykę do fragmentu serialu „Bridgertonowie”. Dębicz nagrywa dla międzynarodowej Warner Classics & Erato, z którą podpisał ekskluzywny kontrakt.

Najnowsze

Co w Krakowie