Krakowska lekarka o leczeniu dzieci z Ukrainy: Wielu nie ma pieniędzy, nie są w stanie wykupić leków

– Pomoc psychologa i psychiatry, leczenie chorób rzadkich, dostęp do dokumentacji medycznej w dwóch językach. To niektóre działania, jakie podejmujemy w ramach opieki ambulatoryjnej i szpitalnej z myślą o dzieciach z Ukrainy – podkreśla Marta Banach-Górnicka, pediatra, Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie.

Banach-Górnicka dodaje, że świadczenia realizowane są nieodpłatnie, zgodnie z komunikatem NFZ, a do placówki trafia coraz więcej pacjentów. 

Lek. Marta Banach-Górnicka* mówi także o tym, jak obecnie wspierani są pacjenci zza wschodniej granicy:

„Zwiększyliśmy liczbę personelu Izby Przyjęć oraz sprawującego dyżury, utworzyliśmy awaryjne listy dyżurowe lekarzy i pielęgniarek, przygotowaliśmy dodatkowe łóżka dla naszych małych i dużych pacjentów. Dzieci wymagające opieki wielospecjalistycznej mogą zgłaszać się do naszych licznych Poradni Specjalistycznych.

Dokładając wszelkich starań, aby zminimalizować i tak już ogromny stres pacjentów i ich opiekunów i usprawnić komunikację, podjęliśmy współpracę ze studentami ukraińskimi Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Krakowskiej Akademii im. A. Frycza Modrzewskiego. Dzięki uprzejmości wolontariuszy na język ukraiński przetłumaczone zostały niezbędne elementy dokumentacji medycznej np. zalecenia lekarskie i formularze zgód na dodatkowe badania. W miarę możliwości wolontariusze towarzyszą nam w Szpitalu lub pomagają zdalnie w sprawnym porozumiewaniu się z uchodźcami. Dość istotny problem stanowi komunikacja z uchodźcami z Ukrainy pochodzącymi z krajów azjatyckich i afrykańskich, którzy nie znają żadnego europejskiego języka.

Oczekujemy na decyzje ustawodawcze wprowadzające ogólne zasady udzielania świadczeń zdrowotnych uchodźcom. Z uwagi na brak takowych, w swoim postępowaniu kierujemy się zapowiedziami i komunikatami Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zależnie od decyzji ustawodawców planujemy przyjąć pod opiekę dzieci z chorobami rzadkimi i ultrarzadkimi oraz kontynuować diagnostykę i leczenie, których będą wymagały.

Z uwagi na odmienności kalendarza szczepień ukraińskiego i polskiego planujemy rozszerzanie działalności Poradni Chorób Zakaźnych o realizację indywidualnych kalendarzy szczepień dla dzieci ukraińskich, uzupełnianie szczepień na wiele chorób infekcyjnych, w tym COVID-19, odrę i polio.

Dodatkowo lekarze naszego Szpitala zaangażowali się w pomoc medyczną dzieciom przybywającym do różnych hoteli i ośrodków oferujących uchodźcom tymczasowe zakwaterowanie – badania odbywają się również w tych miejscach w ramach wolontariatu.

Nawiązaliśmy kontakt z kilkoma firmami, które starają się zapewnić małym pacjentom i ich opiekunom niezbędne środki higieniczne, leki, bieliznę, żywność.

W związku z coraz bardziej niszczycielską wojną do Polski przybywa coraz więcej ludzi potrzebujących opieki medycznej. Część uchodźców trafia do nas bezpośrednio, jeszcze przed znalezieniem miejsca tymczasowego/stałego pobytu, ogromnym wyzwaniem jest poszukiwanie dla nich miejsca, w którym mogliby się zatrzymać, abyśmy byli w stanie bezpiecznie wypisać ich ze szpitala. Każda pomoc w takiej organizacji byłaby niezastąpiona. W razie znaczącego wzrostu liczby dzieci potrzebujących świadczeń medycznych na pewno pracę Szpitala ułatwi zaangażowanie się ukraińskojęzycznych wolontariuszy, umożliwiających zniesienie bariery językowej. Wielu uchodźców nie posiada pieniędzy i nie jest w stanie zrealizować recept i wykupić leków, co stanowi ogromny problem i będzie wymagało dodatkowych działań. Staramy się być elastyczni i nadążać za zmieniającą się z godziny na godzinę sytuacją.

* lek. Marta Banach-Górnicka, pediatra, Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie