Krakowska sieć klubów fitness ukarana przez UOKiK

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał dwie decyzje, w których nałożył kary w wysokości 500 tys. zł na spółkę Platinium Wellness oraz 150 tys. zł na prezesa zarządu tej firmy.

„Sankcje zostały nałożone za utrudnianie przeszukania, które miało uniemożliwić zebranie dowodów w prowadzonym postępowaniu” – czytamy w komunikacie UOKiK. Jak opisuje UOKiK, „podczas trwających działań kontrolnych prezes zarządu spółki zmienił hasło do poczty elektronicznej w służbowym laptopie, a następnie odmówił podania nowego. Przerwało to kopiowanie danych, przez co przeszukujący stracili dostęp do części informacji, które mogły świadczyć o niedozwolonym porozumieniu”.

– Walka z porozumieniami ograniczającymi konkurencję leży w interesie wszystkich konsumentów, uczciwych przedsiębiorców oraz państwa polskiego. Przepisy pozwalają pracownikom UOKiK w określonych sytuacjach, za zgodą sądu, na niezapowiedziane przeszukanie w siedzibach przedsiębiorców podejrzewanych o niedozwolone porozumienia, w tym na sprawdzenie ich skrzynek elektronicznych. Przed rozpoczęciem przeszukania przedsiębiorcy są informowani o ich prawach i obowiązkach. Utrudnianie czynności przeszukującym zostało przez ustawodawcę obarczone wysoką sankcją, ponieważ może oznaczać próbę zacierania dowodów – stwierdził Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Spółka Platinium Wellness już odwołała się od decyzji UOKiK, wkrótce zrobi to także jej prezes.

(ko)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie