Krakowski hejnał na żywo w internecie!

Od dziś (środa) krakowski hejnał jest transmitowany na żywo w internecie. Codziennie w samo południe hejnalistę mogą zobaczyć i usłyszeć internauci z całego świata. Na transmisję zaprasza telewizja.krakow.pl.

Transmisja hejnału dostępna jest codziennie od godziny 11.59 do 12.05 w telewizji Urzędu Miasta Krakowa.

– Chcemy dać szansę internautom na całym świecie i pokazać: hejnalistę, wieżę i widoki na cztery strony Krakowa. Na poziomie XI Wieży Hejnałowej Bazyliki Mariackiej zamontowaliśmy pięć kamer. Pokazują one hejnalistę od momentu uderzenia w dzwon aż do czwartego hejnału – mówią urzędnicy.

Internauta przełączając widoki może śledzić całą trasę strażaka z trąbką. – Liczymy, że w ten nowy sposób najsłynniejszy Polski hejnał będzie można oglądać na wielu komputerach, tabletach i smartfonach. I nie tylko w Krakowie, ale nawet w najodleglejszych miejscach świata gdzie dotarł już internet – dodają.

Pomysł, aby rozpocząć transmisję wideo hejnału, zrodził się w połowie ubiegłego 2015 roku. I Program Polskiego Radia nadawał wtedy (od 2012 roku) tylko jego skróconą wersję, co spotkało się z krytyką wielu środowisk w Krakowie.

– Postanowiliśmy zatem przywrócić hejnał Polsce i światu. W styczniu 2016 roku Jedynka powróciła do transmisji całej melodii. My postanowiliśmy dokończyć realizację naszego pomysłu – usłyszeliśmy w magistracie.

(ip)

fot. Klearchos Kapoutsis / Foter / CC BY

 

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie