Krakowski Kościół będzie miał problem z rekrutacją nowych księży? Zgłosił się jeden kandydat

Musisz przeczytać

Trwa rekrutacja do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej na rok akademicki 2023/2024. Aby wstąpić w progi kościelnych uczelni, należy złożyć wymagane dokumenty i przejść pozytywnie przez poszczególne etapy procesu rekrutacyjnego. W 2021 do seminarium przyjęto 28 chętnych. Tymczasem w tym roku do tek pory miał się zgłosić tylko jeden chętnych. 

„W archidiecezji krakowskiej w wakacje odeszło 4 księży, a do seminarium zgłosił się – uwaga! – tylko 1 kandydat” – informację tej treści zamieścił w mediach społecznościowych krakowski ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. W ten sposób duchowny odniósł do problemu  odejść z kapłaństwa młodych księży.

Abp Gądecki w ubiegłym tygodniu napisał list do księży archidiecezji poznańskiej. Poruszył w nim sprawę zrucania sutann przez księży. W wakacje pięciu księży z archidiecezji poznańskiej odeszło ze stanu duchownego. Metropolita poznański twierdzi, że takie sytuacje to zgorszenie, zło i wielka tragedia, ale przyznaje też, że seminarium nie przygotowuje kleryków do życia jako księża i że problemem jest „kariera” w kościelnej hierarchii. „40-letni mężczyzna może zostać prezydentem Polski, ale nie może zostać proboszczem, bo jest za młody” – stwierdza abp Gądecki.

List metropolity trafił do księży 3 września 2023 roku. Jego treść zdradził w mediach społecznościowych katolicki publicysta Tomasz Terlikowski. Po nim sprawę opisał Super Express. A na te doniesienia zareagował krakowski ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Według niego trzeba „docenić abp. Stanisława Gądeckiego, że podjął ważny i bolesny temat odejść z kapłaństwa młodych księży”. – W archidiecezji krakowskiej też w wakacje odeszło 4 księży, a do seminarium zgłosił się – uwaga!- tylko 1 kandydat – poinformował znany duchowny. – Jednak ze strony abp. Marka Jędraszewskiego głucha cisza – podsumował.

Rekrutacja do krakowskiego seminarium ciągle trwa. W lipcu minął pierwszy termin zgłoszeń, drugi mija w połowie września.

Aby zostać klerykiem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej należy do 8 września złożyć dokumenty i odbyć rozmowy rekrutacyjnej z przełożonymi. Ich lista obejmuje: podanie o przyjęcie na rok propedeutyczny (napisane odręcznie i zaadresowane do rektora seminarium), życiorys (odręcznie), opinię proboszcza parafii zamieszkania, aktualną metrykę chrztu z informacjami o przyjęciu sakramentu bierzmowania i o braku innych adnotacji, oryginał świadectwa maturalnego (można dostarczyć później), oryginał świadectwa ukończenia szkoły średniej, świadectwo ukończenia katechezy w szkole średniej, zdjęcia w formacie legitymacyjnym oraz w wersji cyfrowej.

Kandydat do kapłaństwa powinien posiadać określone zdolności duchowe, takie jak: miłość Boga i drugiego człowieka, zdolność zaparcia się siebie, odpowiedzialność za Kościół, gorliwość apostolską i misyjną, a także zdolności moralne i intelektualne: szczerość, dojrzałość uczuciową, wierność obietnicom, pracowitość, umiejętność współpracy i uzdolnienia pozwalające do odbycia wyższych studiów filozoficzno-teologicznych.

W 2021 roku w drugiej turze naboru na pierwszy rok formacji do kapłaństwa zostało przyjętych 28 kandydatów: 16 z Archidiecezji Krakowskiej i 12 z Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

6 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
6 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca