Aktualności Polecane Polityka

Krakowski polityk o planach PiS na najbliższe miesiące: Przed Polską piękny czas

PiS chowa szabelki? Ryszard Terlecki twierdzi, że rządząca partia chce wygasić wszelkie spory, a do wyborów mamy żyć w krainie łagodności. – Przed Polską piękny czas – mówi prominentny polityk PiS.

Krakowski polityk udzielił wywiadu tygodnikowi „Sieci”. Terlecki twierdzi, że są pozytywne skutki dyplomatycznego zamieszania na temat historii.

– Trzeba to spróbować wyprostować, trzeba zapomnieć o złych emocjach. Trzeba uruchomić te wszystkie inicjatywy, które pojawiły się w ostatnim czasie, komisje wspólne itd. Musimy wyjaśnić opinii publicznej, nie tylko w Izraelu, co naprawdę zaszło i co było naszą intencją. Placówki dyplomatyczne i inne instytucje muszą ciężko pracować, by odrobić lata zaniedbań. Nie jesteśmy na straconej pozycji, bo wbrew twierdzeniu Donalda Tuska, że wypromowaliśmy hasła „polskich obozów”, zdarzyła się rzecz odwrotna. Dziś już chyba wszyscy na świecie wiedzą, o co chodzi w tym problemie. I będzie trudniej udawać, że to wszystko przypadek albo gapiostwo – mówi Terlecki.

Równocześnie przyznaje, że politycy PiS nie spodziewali się takiej zawieruchy, która była efektem pomysłu nowelizacji ustawy o Instytutu Pamięci Narodowej. – Rzeczywiście nikt nie pomyślał o tym, że dzień głosowania zbiega się z rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz. Nikt też nie zwrócił uwagi, że zbiegło się to z wizytą sekretarza stanu USA Rexa Tillersona, co też nie zabrzmiało dobrze – mówi.

Terlecki zapowiedział w wywiadzie wiosenną ofensywę polityków PiS. Mają ruszyć w teren i być obecni w każdym powiecie i każdej gminie, a do wyborów chcą unikać wielkich burz politycznych. „Czyli teraz pożyjemy trochę z krainie łagodności?” – dopytuje Jacek Karnowski.

– Tak [śmiech]. Wszystko działa, znaleźliśmy też złoty środek relacji między najważniejszymi ośrodkami władzy, gospodarka śrubuje rekordy. Przed Polską piękny czas – zapewnia Terlecki.

(wm, Sieci)

fot. Jan Lorek