Z Rady Miasta Krakowa do Watykanu?

Musisz przeczytać

Były kandydat na prezydenta Krakowa, miejski radny Marek Lasota ma zostać Ambasadorem RP przy Stolicy Apostolskiej – dowiedział się nieoficjalnie portal KRKnews. Dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej miałby objąć stanowisku w sierpniu tego roku, tuż po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży.

Marek Lasota / fot. Jan Lorek
Marek Lasota / fot. Jan Lorek

Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, do pełnienia funkcji ambasadora przymierzany był także obecny burmistrz Wieliczki Artur Kozioł, ale jego notowania nie są tak wysokie, jak Lasoty.

Obecnie ambasadorem RP w Watykanie jest mianowany przez Bronisława Komorowskiego, Piotr Nowina – Konopko, który w lipcu 2013 roku zastąpił na stanowisku Hannę Suchocką.

Kim jest Lasota?

Marek Lasota był kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w wyborach na prezydenta Krakowa. Wszedł do II tury, w której przegrał z Jackiem Majchrowskim. Uzyskał jednak mandat radnego, został też Wiceprzewodniczącym Rady Miasta Krakowa.

Wcześniej był między innymi posłem na Sejm RP, pracował w strukturach podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych oraz był dyrektorem katolickiego liceum w Dąbrowie Górniczej. W 2007 roku został szefem krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, zastępując na stanowisku obecnego przewodniczącego Klubu Parlamentarnego PiS, Ryszarda Terleckiego.

Kto powołuje ambasadora?

Ambasadorów teoretycznie mianuje i odwołuje Prezydent RP. W praktyce jednak, głowa państwa zatwierdza kandydatów zaproponowanych przez ministra spraw zagranicznych (obecnie Witold Waszczykowski).

Nie ma żadnych konkretnych przepisów dotyczących doboru i selekcji kandydatów na ambasadorów RP, co oznacza, że ten, kto zostanie zaproponowany prezydentowi (w tym przypadku Andrzejowi Dudzie, nomen omen byłemu krakowskiemu radnemu) ten jest wysyłany na placówkę.

(lm)

fot. (u góry strony): Benson Kua via Foter.com

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca