Miasto

Krakowski skwer ma mieć patrona. Radni się na niego zgodzą?

W środę, podczas sesji Rady Miasta Krakowa radni zapoznają się z projektem uchwały prezydenta Jacka Majchrowskiego w sprawie nadania imienia Andrzeja Wajdy jednemu ze skwerów w Krakowie.

Jeśli radni poprą inicjatywę, skwer przy Teatrze im. Juliusza Słowackiego będzie nosił imię wybitnego reżysera. Radni podejmą także decyzję w sprawie nazwania skweru  przy ulicy Biskupiej imieniem architekta Aleksandra Biborskiego.

Z prośbą o nazwanie skweru im. Andrzeja Wajdy wystąpił Jerzy Kalafarski. Wniosek został poparty przez prezydenta Jacka Majchrowskiego, otrzymał również  pozytywną opinię Zespołu ds. Nazewnictwa działającego przy Komisji Kultury i Ochrony Zabytków Rady Miasta Krakowa.

Andrzej Wajda to jeden z najwybitniejszych twórców światowego kina, autor wielu niepowtarzalnych dzieł filmowych m.in. „Popiół i diament”, „Wesele”, „Danton”, „Człowiek z marmuru”, „Człowiek z żelaza”, „Katyń”, „Wałęsa, człowiek z nadziei”, znakomity reżyser teatralny związany z Teatrem Starym w Krakowie, laureata Oscara przyznanego za całokształt twórczości w 2000 r. oraz wielu nagród filmowych za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kinematografii.

Radni podejmą także decyzję w sprawie nazwania skweru przy ul. Biskupiej imieniem architekta Aleksandra Biborskiego. Z wnioskiem o nazwanie jednej z ulic, placów, skwerów w Krakowie imieniem architekta wystąpiła rodzina.

Aleksander Biborski (ur. 7 sierpnia 1856 r. w Krakowie, zm. 2 marca 1937 r. tamże) to polski architekt związany z Krakowem. Po ukończeniu I Cesarsko-Królewskiej Wyższej Szkoły Realnej w Krakowie (dzisiejsze V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie) studiował na Politechnice Lwowskiej. Początkowo pracował w Urzędzie Budownictwa Miejskiego (1883-1884), by następnie założyć własną firmę budowlaną. Projektował (w charakterystycznym dla schyłku XIX stulecia stylu eklektycznym o motywach północnego renesansu) i budował głównie domy mieszkalne. Prowadził także budowy według planów innych architektów. Był członkiem Towarzystwa Technicznego (1884), a w latach 1916–1919 Królem Bractwa Kurkowego. Od 1916 r. był prezesem Izby Budowlanej. Jego projektu są miedzy innymi kamienice przy ulicy Biskupiej 3 i 10. Również Jego projektu są kamienice przy ulicy Łobzowskiej 5, 23, Krowoderskiej 55, Szlak 9, Karmelicka 14, Radziwiłłowska 27, Jabłonowskich 6, Długiej 39, 41, 43.

kj, krakow.pl

zdjęcie tytułowe / fot. Pixabay