Krakowski szpital na skraju bankructwa? Są zwolnienia

Musisz przeczytać

To może być koniec lat świetności Szpitala świętego Rafała w Krakowie! Z pracy zwolniono wybitnych specjalistów, nastąpiły też zmiany w kierownictwie placówki. Z naszych informacji wynika, że szpital ma spore problemy finansowe i na gwałt szuka oszczędności. Upadek tak dużej placówki w Krakowie grozi zachwianiem systemu ratującego życie i zdrowie mieszkańców miasta. Władze grupy Scanmed, która prowadzi szpital, nabrały wody w usta.

Jak dowiedział się portal KRKnews, w Szpitalu św. Rafała nie są wykonywane niektóre zaplanowane wcześniej zabiegi. – Ograniczono część procedur, na przykład mało inwazyjnego leczenia tętniaków, z których słynął szpital – mówi nam jeden z pracowników. – Tak naprawdę nie wiadomo, co dalej będzie, bo brakuje nam jakichkolwiek informacji. Panuje wielka niepewność – dodaje.

Zwolnienia i obniżki pensji

Z pracy zwolniono między innymi ordynatora oddziału ortopedii, będącego lekarzem polskich skoczków narciarskich, dr Stanisława Szymanika. Pożegnano się także z dyrektorem Józefą Job, kierownikiem pogotowia Bartłomiejem Dyrczem oraz innymi osobami z personelu medycznego i administracyjnego. Niektórym pracownikom obniżone pensje.

Zmiany zaszły także we władzach samej spółki Scanmed, która zmieniła prezesa. W miejsce Joanny Szyman wybrany został Hubert Bojdo.

Nowy prezes twierdzi natomiast, że w Szpitalu Św. Rafała rozwiązano współpracę z jednym pracownikiem medycznym. – W najbliższym czasie zatrudnimy kilku wybitnych specjalistów, którzy chcą uczestniczyć w realizacji strategii wypracowanej przez obecny Zarząd. Naszą misją jest nie tylko zapewnienie najwyższej jakości opieki pacjentom, ale również utrzymywanie dobrych warunków pracy – twierdzi Bojdo w mailu przesłanym do naszej redakcji.

I dodaje: – jesteśmy najchętniej wybieraną placówką do odbywania specjalizacji medycznej w ramach rezydentury (szczególnie z obszaru anestezjologii i intensywnej terapii) przez absolwentów medycyny.

Skoro jest tak dobrze…

Prezes twierdzi także, że zakres świadczeń wykonywanych przez szpital nie zmniejszy się. – Co więcej, stale wprowadzamy nowe procedury oraz przygotowujemy się do kontraktowania, które odbędzie się w przyszłym roku, aby służyć jeszcze większej liczbie pacjentów – dodaje.

Niestety, nie chciał odpowiedzieć na nasze dodatkowe pytania. Władze Scanmedu, zapytane o nazwiska innych zwolnionych osób, odmówiły komentarza. Nie udzielono nam także odpowiedzi na pytanie, ile planowanych zabiegów nie zostało wykonanych oraz jak duże problemy finansowe ma szpital. – Nie mamy nic więcej do dodania – oznajmiła tylko PR Manager, Marta Opałka.

Lata świetności

Szpital św. Rafała to pierwszy w całej Małopolsce wielospecjalistyczny prywatny szpital. Do tej pory słynął jako jedna z nowocześniejszych krakowskich placówek. To tutaj leczyli się między innymi członkowie kadry Polski skoczków narciarskich czy snowboardzistów. Poza umową z Polskim Związkiem Narciarskim, placówka współpracowała między innymi TS Wisła Kraków.

Podczas odbywających się w 2012 roku Mistrzostw Europy w Piłce Nowej, szpital został wybrany Centrum Medycznym UEFA EURO 2012, a zatrudnieni w nim lekarze objęli opieką piłkarzy Anglii, Holandii i Włoch oraz pracowników UEFA.

Łukasz Mordarski

fot. iStock.com/Mark Wagner

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca