Krakowski zespół poszedł po całości i obraził prezydenta Dudę… Oto bomba 2018 roku!

Festiwale kulinarne, koncerty, wystawy, spektakle. Nie bez powodu Kraków jest nazywany miastem kultury i festiwali, choć w tym roku było też kontrowersyjnie za sprawą zespołu WU – HAE, który chyba odpalił Kulturalną Bombę 2018… Przedstawiamy nasze podsumowanie najważniejszych wydarzeń kulturalnych w 2018 roku.

Kulinarny Kraków

Od 15 do 19 sierpnia na Małym Rynku odbywał się 16. Festiwal Pierogów, który przyciąga zarówno krakowian jak i turystów. Podczas imprezy można było spróbować wiele wymyślnych odsłon tego dania z przeróżnymi dodatkami jak m.in. z marchewką i masłem orzechowym, dynią, pokrzywą czy z kaczką i figą.

W 2018 roku zmieniono zasady dwóch towarzyszących konkursów – o statuetkę św. Jacka walczyły tylko pierogi ruskie, a o statuetkę Kazimierza Wielkiego firmy, które mają w swojej ofercie najwięcej ciekawych smaków. Najlepsze pierogi ruskie można znaleźć u Babci Władzi, a najciekawsze propozycje znajdziemy w Pierogowych Fantazjach. 

Z kolei 21 października w Forum Przestrzenie odbyło się wydarzenie Najedzeni Fest! Etnicznie. Podczas imprezy można było skosztować potraw ze wszystkich zakątków świata. Miłośnicy orientalnych kuchni mogli spróbować dań kuchni hinduskiej, koreańskiej czy japońskiej. Nie zabrakło specjałów włoskich, węgierskich, gruzińskich czy francuskich. Wielbiciele polskich smaków również mogli znaleźć coś dla siebie.

Teatr w Krakowie

Jedną z ważniejszych premier teatralnych był „Wałęsa w Kolonos”. Spektakl wyreżyserował Bartosz Szydłowski. Po raz pierwszy został wystawiony na początku września w Teatrze Łaźnia Nowa. Inspiracją do stworzenia dzieła był „Edyp w Kolonos” Sofoklesa oraz najnowsza historia Polski. W roli Lecha Wałęsy wystąpił Jerzy Stuhr. Spektakl komentuje bieżącą polską politykę.

Na wyróżnienie zasługuje 11. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, która odbyła się w dniach 8-16 grudnia. W sumie podczas wydarzenia można było zobaczyć 26 różnych spektakli z całej Polski. Najważniejszym z nich był „Pod presją” w reżyserii Mai Kleczewskiej, który otrzymał nagrodę za najlepszą produkcję festiwalu oraz najlepszą rolę kobiecą. Sztuka była wielokrotnie nagradzana w tym roku w prestiżowych konkursach. Jest to adaptacja filmu „Kobieta pod presją” Johna Cassavetesa. Przedstawia ona historię Mabel, którą rola matki i żony zaczyna przerastać, co doprowadza kobietę do szaleństwa. Reżyserka połączyła kino i teatr tworząc zupełnie nową jakość produkcji teatralnej. Spektakl Teatru Śląskiego został wystawiony w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Wiele wyróżnień otrzymały „Zapiski z wygnania” w reż. Magdy Umer, w których można było zobaczyć m.in. Krystynę Jandę.

Krakowski zespół śmieje się z prezydenta

Jednym z najgłośniejszych wydarzeń roku była premiera utworu „Krakowiaczek” krakowskiego zespołu WU – HAE, która odbyła się w sierpniu. Muzycy stworzyli zabawny kawałek inspirując się ludową piosenką „Krakowiaczek ci ja”. W piosence wyśmiewają przywary prezydenta Andrzeja Dudy oraz komentują bieżącą politykę. Do utworu powstał także śmieszny teledysk.

Marcin Bzyk – Bąk z zespołu WU – HAE, zorganizował także kolejną edycję festiwalu Nowa Huta Alternative, który ma ocieplić wizerunek tej dzielnicy oraz wypromować młode talenty. Podczas finału zagrali Pudelsi, Apteka oraz Świetliki.

Krakowscy artyści obrażają Dudę! Skandaliczny klip [wideo]

Najbliższy koncert Marcina Bzyka-Bąka wraz ze Sztajemką odbędzie się 11 stycznia w Klubie Piękny Pies.

Legendy rocka w Krakowie

Rok 2018 obfitował w wiele wydarzeń muzycznych. Do Krakowa przyjeżdżały największe gwiazdy muzyczne. W lutym w Tauron Arenie wystąpili Depeche Mode oraz Toto. W kwietniu w tym samym miejscu odbył się koncert legendarnej grupy Metallica. Latem w Tauron Arenie wystąpili m.in. Ozzy Osborne, Deep Purple, Pearl Jam, Iron Maiden oraz Roger Waters. W grudniu w Krakowie miał swój koncert Paul McCartney, były członek słynnej grupy The Beatles.

Kino w Krakowie

Kinowym wydarzeniem roku była premiera filmu „Kler” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Pierwsze seanse odbyły się 28 września i film od razu przyciągnął tłumy widzów. Przez pierwsze tygodnie dystrybucji, bilety wyprzedawały się momentalnie, a sale zapełniły widzami. Krakowskie multipleksy puszczały „Kler” ponad 20 razy dziennie! Do tej pory film jest wyświetlany w niektórych kinach. Produkcja Smarzowskiego pobiła kilka rekordów i jest to trzeci najchętniej oglądany film w kinach przez polskich widzów po 1989 roku.

Rok 2018 jest ostatnim rokiem funkcjonowania kina ARS przy rogu ulic św. Jana i św. Tomasza. W grudniu wiadomość o zamknięciu tego kultowego miejsca wywołała wiele protestów krakowian.

Wodecki Twist Festiwal

Od 8 do 9 czerwca po raz pierwszy odbył się Wodecki Twist Festiwal na cześć zmarłego w 2017 roku muzyka Zbigniewa Wodeckiego. Podczas wydarzenia w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbyła się uroczysta gala Tribute to Zbigniew Wodecki, na której zaśpiewali m.in. Kayah, Grzegorz Turnau, Halina Frąckowiak, Alicja Majewska czy Daria Zawiałow. W ramach festiwalu odbyły się również koncerty skrzypcowe oraz jazzowe.

Krakowskie szopki na liście UNESCO

29 listopada krakowskie szopkarstwo trafiło na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Jest to pierwszy polski wpis na tej prestiżowej liście, w której znajduje się około 400 wpisów dotyczących zjawisk kulturalnych i tradycji z całego świata.

Krakowska tradycja sięga XIX wieku, a pierwszy konkurs na najpiękniejszą szopkę odbył się w 1937 roku. W krakowskiej szopce można zobaczyć najpiękniejsze zabytki naszego miasta oraz aktualne wydarzenia wraz z postaciami. Zrobienie takiej konstrukcji zajmuje nawet 4000 godzin!

Pokonkursową wystawę szopek można zobaczyć do 24 lutego w Celestacie na ul. Lubicz 16.

Muzyka rozrywkowa w Krakowie

W lutym w Tauron Arenie wystąpił francuski DJ David Guetta. Muzyk stworzył wiele imprezowych przebojów z Rihanną, Akonem, Sią czy Nicki Minaj. Jako support wystąpił krakowski producent muzyczny Gromee, który reprezentował Polskę w konkursie Eurowizji.

Kraków doczekał się własnego letniego festiwalu muzycznego. W tym roku Kraków Live Festiwal odbył się 17 i 18 sierpnia na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego. Podczas wydarzenia wystąpił raper Kendrick Lamar, który otrzymał muzycznego Pulitzera. Na tej samej scenie można było zobaczyć Die Antwoord, A$AP Rocky oraz Martina Garrixa.

Krakowskie muzea

W kwietniu na mapie Krakowa pojawiło się nowe muzeum – Muzeum Podgórza. W tej placówce można obejrzeć wystawę stałą „Miasto pod kopcem Kraka”, która przedstawia historię Podgórza. Z kolei ekspozycja czasowa „Wolność przyszła z Podgórza” przedstawia historię odzyskania niepodległości przez Polskę oraz przypomina, że pierwszym miastem jakie zostało wyzwolone był Kraków. Wystawa została otwarta z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości.

Od 22 czerwca 2018 roku w Muzeum Narodowym można zobaczyć wystawę czasową „Kraków 1900”. Ekspozycja przedstawia jak wyglądało życie krakowian ponad 100 lat temu. Na wystawie można zobaczyć dzieła wybitnych twórców m.in. Olgi Boznańskiej, Teodora Axentowicza, Ignacego Witkiewicza czy Włodzimierza Tetmajera. Ekspozycję będzie można zobaczyć do 2 czerwca 2019 roku.

Przez cały rok 2018 można było odwiedzić wystawę „Wyspiański” prezentowaną w Muzeum Narodowym w Krakowie. Ekspozycja prezentuje twórczość wybitnego malarza, architekta i dramaturga Stanisława Wyspiańskiego. Wystawę będzie można oglądać do 5 maja 2019 roku.

Muzyka klasyczna i filmowa w Krakowie

W marcu w ICE Kraków zagrała wybitna skrzypaczka Anne-Sophie Mutter. Niemka jest czterokrotną zdobywczynią Grammy w kategorii muzyki poważnej. Podczas koncertu można było usłyszeć utwory skomponowane przez Krzysztofa Pendereckiego oraz Bacha. Mutter jest także posiadaczką dwóch par XVIII wiecznych skrzypiec Stradivariusa.

Z kolei w maju miał miejsce Festiwal Muzyki Filmowej. W Centrum Kongresowym ICE Kraków odbył się koncert Penderecki2Cinema z okazji 85. rocznicy urodzin Krzysztofa Pendereckiego. Sala audytoryjna ICE została nazwana nazwiskiem wybitnego kompozytora. W Tauron Arenie widzowie mogli zobaczyć „Piękną i bestię” Billa Condona oraz „Casino Royale” Martina Campbella z muzyką graną na żywo. Podczas wydarzenia uczestnicy spotkali wielu znanych reżyserów oraz kompozytorów m.in. Agnieszkę Holland czy Jana A. P. Kaczmarka.

W listopadzie odbyły się kolejne obchody 85. urodzin Krzysztofa Pendereckiego. Z tej okazji w Teatrze im. Juliusza Słowackiego odbyła się gala „Wiedeń i Berlin Pendereckiemu w Krakowie” oraz koncerty dedykowane mistrzowi w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego.

Just.

Najnowsze

Co w Krakowie