„Rada„Rada„Rada
„Rada„Rada„Rada

Krakowskie lasy miejskie

Musisz przeczytać

Rehabilitacja po Covidowa
Rehabilitacja po Covidowa

W miastach najczęściej mówi się o parkach, skwerach i terenach zieleni urządzonej, które mają zapewnić nam miejsca do odpoczynku, ale i rekreacji pod różną postacią. Któż nie zna takich parków jak Park Jordana, zrewitalizowany Park Krakowski, czy nowo otwarte parki takie jak Reduta czy park w Czyżynach, oferujące mieszkańcom bogate zaplecze rekreacyjno-sportowe. Takie miejsca odwiedzamy i w weekend, i podczas codziennych spacerów. Warto jednak zwrócić uwagę, że w miastach bardzo istotną rolę pełnią również lasy.

Tymi miejskimi w Krakowie opiekuje się Zarząd Zieleni Miejskiej. O ich znaczeniu przekonaliśmy się dobitnie w tym roku, kiedy stosując się do zakazów przemieszczania się, szukaliśmy miejsc blisko siebie, które pozwolą odpocząć od codziennego zgiełku, dadzą wytchnienie od napływających zewsząd negatywnych informacji. Takimi miejscami dla krakowian są właśnie znajdujące się w obrębie miasta lasy. Uroczysko Zaborze, Las w Witkowicach, Uroczysko Kostrze, Uroczysko Wiszówka to miejsca, w których spacerując leśnymi ścieżkami zapomnicie, że znajdujecie się w jednej z największych aglomeracji w Polsce. Każde z tych miejsc jest wyjątkowe i w każdym – nawet zimą – przekonacie się, że wystarczy odrobina uważności, aby świat przyrody zachwycił nas swoją różnorodnością.

Znaczenie zasobów leśnych dla miasta

Tereny leśne w miastach mają ogromne znaczenie również w kontekście zmian klimatycznych, których skutki z roku na rok stają się dla nas coraz bardziej odczuwalne. Fale upałów i związana z nimi susza, a z drugiej strony ulewne deszcze, to zjawiska pogodowe, które są ogromnym wyzwaniem dla miejskich przestrzeni. Drzewa to nasi najlepsi sojusznicy. Miejskie kompleksy leśne odgrywają ogromną rolę w kwestii obniżenia temperatury, jakości powietrza, czy ochrony przed problemami ulewnych deszczy.

Lasy stanowią same w sobie niezastąpione i niepowtarzalne „zbiorniki wodne”, zmniejszając zagrożenie powodziowe. Mają wyjątkową zdolność do gromadzenia wody w okresie, gdy jest jej nadmiar i oddawania jej środowisku w czasie niedoboru.

– W lasach komunalnych, prowadzona jest także racjonalna gospodarka z naciskiem właśnie na funkcje ochronne lasów. Pozostawiane jest martwe drewno do naturalnego rozkładu. Z czasem pokrywa się ono  warstwą mchów i porostów i razem z nimi potrafi zatrzymać kilka razy więcej wody, niż samo waży, dlatego tak ważne jest zostawianie w lesie martwych drzew – wskazuje Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Lasów nigdy za wiele

W Krakowie sukcesywnie z jednej strony zwiększana jest powierzchnia terenów leśnych, z drugiej poprawiana jest jakość tych już istniejących. Od 2016 roku Zarząd Zieleni Miejskiej rozpoczął m.in. odnawianie halizn. Takie działanie zostało przeprowadzone w Uroczyskach Łasina, Tonie i Grąby, gdzie na terenie o powierzchni 2,5 ha posadzono 12,5 tys. sztuk sadzonek m.in. buków, modrzewi czy wiązów.

Kolejne dwa lata to odnowienie ponad 6 ha halizn. W Uroczyskach m.in. Dąbrowa, Gaik, Wiszówka, Skotniki, czy w Lesie Mogilskim posadzono w tym czasie 33 000 buków, brzóz, dębów, wiązów czy olch. Powyższe działania zostały wsparte przez prowadzony od 2018 roku „Powiatowy Program Zwiększania Lesistości Miasta Krakowa na lata 2018-2040″. Program wyznacza zasady i warunki zwiększenia powierzchni lasów na terenie Gminy Miejskiej Kraków, docelowo na poziomie nie mniejszym niż 8% powierzchni gminy. Sukcesywnie wyznaczane są więc tereny obejmowane programem, na których ZZM realizuje nasadzenia.

Przygotowanie terenu, odpowiednie zabezpieczenie oraz opieka nad nowymi sadzonkami – to zadania towarzyszące zakładaniu nowych upraw leśnych. ZZM prowadzi również działania zmierzające do ujawniania użytków leśnych w ewidencji gruntów i budynków. Krakowskie lasy, w których możemy odpoczywać na łonie natury, to również treny nabywane od prywatnych właścicieli. Często wymaga to wieloletnich negocjacji, a przede wszystkim wysokich nakładów finansowych. W ostatnim czasie miasto kupiło 10-hektarowy las w Uroczysku Górka Pychowicka. Rok wcześniej 14 hektarów Lasu Borkowskiego, który teraz dzięki modernizacji ścieżek, stał się idealnym miejscem na spacer, w trakcie którego można przysiąść na ławce, bądź sprawdzić swoją wiedzę, dzięki zamontowanym tablicom edukacyjnym.

Lasy lekarstwem na deficyt natury

Lasy oprócz oczywistych korzyści ekologicznych są również odpowiedzią na ważny problem  współczesnego świata. Dobrobyt, który towarzyszy naszej codzienności spowodował, że przesiedliśmy się w samochody, pociągi i samoloty, zapominając o rowerze czy naszym własnym, najbardziej ekologicznym motorze napędowym – nogach. Ilość obowiązków i zajęć, życie w ciągłym pośpiechu, spowodowało, że czas na odpoczynek i kontakt z naturą znajdujemy co najwyżej w weekend (o ile nie spędzaliśmy go w galeriach handlowych, czy przy ekranie telefonu i telewizora).

Podczas naszego codziennego pośpiechu, naukowcy zastanawiali się jak zmniejszyć szkodliwość braku kontaktu człowieka z naturą. Zjawisko to już kilkanaście lat temu nazwano zespołem deficytu natury. Tego określenia, jako pierwszy użył  Richard Louv, amerykański dziennikarz i pisarz, który połączył fakty, dokonał licznych obserwacji i stwierdził, że wielu współczesnych ludzi, zwłaszcza dzieci, cierpi na zespół deficytu natury. Objawy? Jakże dobrze znane wielu z nas: trudności w koncentracji uwagi, przewlekły stres, którego nie potrafimy w zdrowy sposób odreagować, popadając w pracoholizm, nałogi i zaburzenia psychiczne, narastająca frustracja, zmniejszenie kreatywności i produktywności czy wszelkie choroby wynikające z braku ruchu. Wiele badań naukowych wskazuje, że panaceum na to jest bardzo proste – kontakt z naturą.

Tegoroczna pandemia spowodowała, że świat zwolnił. W tym ciężkim czasie, pełnym zakazów i nakazów, wiele osób w obawie o zdrowie, życie i pracę, znalazło ukojenie pośród przyrody. Podświadomie czujemy się w niej bezpiecznie. Jednak u wielu osób, ta stresująca sytuacja może pogłębić syndromy deficytu kontaktu z naturą. Odpowiedzią na to mogą być właśnie miejskie lasy. Korzystanie z ich uroku nie wymaga zaplanowania całodniowego wyjazdu za miasto. Można było szukać w nich sposobu na relaks podczas czasowego zamknięcia placów zabaw czy parków. Z pomocą przybliżenia ich mieszkańcom przychodzi wykonana przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie „Mapa zagospodarowania turystyczno-rekreacyjnego lasów miejskich Krakowa”. Znaleźć na niej można wszystkie zielone tereny, w których odpoczynek można połączyć z kontaktem z przyrodą. Każde z tych miejsca zachwyci nawet zimą.

Wizyta w lesie to na pewno wyciszenie. Warto postarać się, by dzięki temu wyostrzyć swoje zmysły na to, co nas otacza. Przyroda zawsze wynagradza takie starania, dostarczając zachwytu nad swoją różnorodnością, pięknem i sekretami, które czekają na nas na każdej leśnej ścieżce. Tam bowiem cały czas toczy się życie. Dostrzeżenie go uświadamia, że każde działanie w przyrodzie ma swój sens i czemuś służy. Może nasz pęd za wszystkim nie jest dla nas tak konieczny jak nam się wydaje?  Do przemyśleń z pewnością skłoni leśny spacer.

Mapa krakowskich lasów i uroczysk

Z mapą przygotowaną przez ZZM możecie trafić do miejsc, w których wśród leśnych ścieżek czekają na Was atrakcje jakich często nie spodziewacie się po swoim mieście. Krakowskie lasy to bogaty repertuar form spędzania wolnego czasu. Trasa biegowa a nieopodal bobrowa tama to Uroczysko Skotniki. Podziwianie widoków na Beskidy, Gorce czy Tatry podczas niedzielnego spaceru oferuje Górka Pychowicka, Polana na Sikorniku czy Uroczysko Tyniec. W Uroczysku Biedzinka znajdziecie Źródło Świętojańskie – jedyny tego typu pomnik przyrody nieożywionej w Krakowie. Poznanie związanej z tym miejscem legendy o Janie Kantym wyjaśni skąd nazwa Biedzinka. Lasy to również krakowska historia, do poznania której zachęcą Was spacery po fortach Twierdzy Kraków. Fort pancerny, typu górskiego – 53a Winnica – znajdziecie odwiedzając Uroczysko Skotniki. Dostrzeżenie licznych szańców doprowadzi Was do fortu artyleryjskiego na terenie Uroczyska Kostrze. Zachęceni?

Mapa krakowskich lasów będzie można znaleźć w krakowskim wydaniu Gazety Wyborczej już w piątek 18 grudnia. Dostępna jest ona również w formie pdf na stronie ZZM:

https://zzm.krakow.pl/lasy/lasy-w-krakowie-na-mapach.html

Znajdziecie tam również dokładne mapy wszystkich lasów oraz uroczysk. Warto z nich skorzystać i pozwolić, aby przyroda zadbała o nasze samopoczucie. W tym roku właśnie tego potrzeba nam szczególnie.

zdjęcia ZZM

Harder
Harderfit
- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca