Krakowskie MPK – jak w zegarku

Krakowskie MPK może pochwalić się punktualnością – tak wynika z badań przeprowadzonych przez kontrolerów krakowskiego Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Najbardziej punktualne są krakowskie tramwaje. Na czas przyjeżdża aż 90% z nich.

Kontrola punktualności krakowskich tramwajów i autobusów odbywa się każdego dnia. Kontrolerzy samodzielnie dokonują pomiaru podczas rzeczywistej podróży komunikacją miejską. Nowoczesną metodą jest wykorzystanie do badania punktualności nadajników GPS umieszczonych w części krakowskich autobusów.

Zdecydowanie największą punktualnością mogą pochwalić się tramwaje, które osiągnęły blisko 90% wynik. Nieco gorzej wygląda sytuacja w przypadku autobusów, których punktualność to około 80% kursów, choć – jak przyznaje ZIKiT, autobusy często borykają się z korkami i innymi utrudnieniami drogowymi, które nie wynikają z błędów kierowców, czy też MPK.

Zdaniem urzędników ZIKiT wynik osiągnięty przez krakowską komunikację miejską należy do bardzo dobrych. Osiągnięcie 100% punktualności jest niemożliwe, m.in. ze względu na zmienność ruchu w mieście, który opóźnić może wiele czynników, np. stłuczka czy nawet dłuższe zatrzymanie na przystankach ze względu na pasażerów np. rodziców z wózkiem – czytamy na stronie Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

(pt)

Zobacz także