Krakowskie muzea przygotowują się. Wkrótce otwarcie?!

Przygotowania i wdrażanie zasad bezpieczeństwa – krakowskie muzea są na ostatniej prostej do otwarcia dla zwiedzających. Pierwsze ekspozycje mogą zostać udostępnione już w najbliższy weekend.

Krakowskie muzea planują przyjęcie zwiedzających. Będą otwierać się sukcesywnie pod warunkiem uzyskania zgody Inspektoratu Sanitarnego. Decyzje o czasie, trybie i tempie otwierania poszczególnych instytucji kultury podejmują dyrektorzy placówek w porozumieniu z lokalnym inspektorem sanitarnym.

Muzeum Krakowa chce otworzyć Barbakan i Mury Floriańskie już w najbliższą sobotę, 9 maja (miejsca te będą dostępne od 11.00 do 18.00, ostatnie wejście do 17.30), a następnie – w nadchodzącym tygodniu Wieżę Ratuszową (od 12 maja) i Cybertekę (13 maja). Trwają też przygotowania do udostępnienia Muzeum Nowej Huty oraz Muzeum Podgórza.

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK przygotowuje się do otwarcia zaplanowanego na wtorek 12 maja. Muzeum i MOCAK Bookstore będą czynne w stałych godzinach – od wtorku do niedzieli od 11.00 do 19.00. Zwiedzających będzie obowiązywał nowy regulamin, dostosowany do zaleceń sanitarnych. Zwiedzający będą mogli zobaczyć miedzy innymi następujące wystawy: II wojna światowa – dramat, symbol, trauma, Guido Casaretto – Duchy materii, Mikołaj Smoczyński – ekspozycja prywatna, Roman Ingarden – Filozof i fotograf, Papież – wystawa zbiorowa poświęcona Janowi Pawłowi II, Dialog z przestrzenią – nowa wystawa Kolekcji MOCAK-u, Współczesne modele realizmu – nowa wystawa Kolekcji MOCAK-u, Stanisław Dróżdż – Pojęciokształty, Krystian Lupa – Live Factory 2: Warhol by Lupa. Biblioteka MOCAK-u i MOCAK Café pozostają zamknięte do odwołania.

Muzeum Fotografii w Krakowie (MuFo) rozpoczęło przygotowania do stopniowego udostępniania swoich przestrzeni dla publiczności. W pierwszym zostanie udostępniony  zielony teren wokół Strzelnicy przy ul. Królowej Jadwigi i wystawa plenerowa, a w kolejnym etapie wystawa stała – zwiedzanie indywidualne oraz specjalne oprowadzania dla rodzin.

Muzeum Armii Krajowej planuje udostępnić swoje zbiory zwiedzającym 24 maja.

Nad udostępnieniem przestrzeni swoich oddziałów dla zwiedzających pracuje też Muzeum Inżynierii Miejskiej, które ze względu na charakter ekspozycji i trwające prace remontowe nie podało jeszcze możliwej daty otwarcia. W pierwszej kolejności zostanie udostępniony Oddział I Muzeum – Zajezdnia przy ul. Św. Wawrzyńca, natomiast zgodnie z decyzją służb sanitarnych Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema będzie zamknięty do odwołania.

Przypominamy, że trwa kampania Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków, zachęcająca mieszkańców do poznawania miasta i wykorzystania czasu, kiedy w Krakowie nie ma turystów z innych miejsc Polski i świata do tego, by na nowo odkryć piękno i atrakcje Krakowa. Warto pamiętać, że mieszkańcy posiadający Kartę Krakowską mogą kupić bilety do muzeów z atrakcyjnymi rabatami. Szczegółowe informacje tutaj.

Niezależnie od przygotowań do otwarcia, muzea cały czas prowadzą aktywną działalność w Internecie, gdzie udostępniają swoje zbiory i proponują różne ciekawe inicjatywy. Na stronach internetowych poszczególnych muzeów oraz na profilach  mediach społecznościowych na bieżąco publikowane są informacje na temat prowadzonych działań, planowanych terminów otwarcia oraz wdrożonych zasad bezpieczeństwa.

jk, krakow.pl

Najnowsze

Co w Krakowie