Krakowskie obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Musisz przeczytać

Włączone syreny alarmowe przez trzy minuty, msza święta w Bazylice Mariackiej i Apel Poległych przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza – tak będą wyglądać krakowskie obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, które odbędą się w niedzielę, 1 sierpnia 2021 roku.

1 sierpnia w całym kraju obchodzona będzie 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości upamiętniające tych, którzy przez 63 dni stawiali opór niemieckiemu okupantowi i walczyli o wolną Polskę, odbędą się również w Krakowie.

Uroczystości rozpoczną się dokładnie w godzinę „W”. O 17:00 zebrani na Rynku Głównym, przed Bazyliką Mariacką, uczczą pamięć poległych minutą ciszy. Na trzy minuty zostaną włączone syreny alarmowe.
Tuż po godzinie 17.00 w Bazylice Mariackiej, zostanie odprawiona msza święta w intencji ojczyzny i żołnierzy poległych za wolność. Przewodniczył jej będzie metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski.
O 18.30 odbędzie się uroczystość z udziałem Wojska Polskiego przed grobem Nieznanego Żołnierza na placu Jana Matejki: odegranie hymnu państwowego, przemówienia, Apel Poległych, składanie kwiatów. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski odbierze z rąk wojewody małopolskiego Łukasza Kmity ppłk Ryszard Brodowski, honorowy prezes Okręgu Małopolskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Fot. MUW w Krakowie

Organizatorami tegorocznych obchodów są: wojewoda małopolski Łukasz Kmita, Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Krakowie oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. – Zachęcam do włączenia się w obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Uczcijmy Bohaterów, którzy 1 sierpnia 1944 roku dali dowód swego patriotyzmu i wiary w wolną Polskę. Jesteśmy im winni pamięć – apeluje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

(red)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca