Krakowskie obwarzanki dotarły już do Barcelony, a dzięki niemu są jeszcze popularniejsze! [rozmowa]

– Trzy razy byłem w Polsce i zawsze zachwycało mnie serdeczne przyjęcie. Jesteście wspaniali. Jeśli jako Katalończyk nie będę mógł normalnie żyć w swoim kraju, być może przyjdę zapukać do waszych drzwi… – mówi w specjalnym wywiadzie dla KRKnews Cèsare Ferioli, autor rysunków do komiksu „Młodzi Skauci. Stary smok mocno śpi”.

W jednym z wydań magazynu „Kaczor Donald” bohaterowie wyruszają do Krakowa, aby przetestować przygotowywane przez siebie obwarzanki. Autorem rysunków do tego komiksu jest Cèsar Ferioli Pelaez.

Urodzony w 1959 r. w Barcelonie, od lat współpracuje z wydawnictwem Disney’a. A specjalnie dla KRKnews opowiedział o swojej pracy i Krakowie.

KRKnews: Gdzie uczył się Pan rysować?

– Jestem w znacznej mierze samoukiem, w młodości rysowanie było moim hobby. Później uczyłem się, współpracując z pewnym studiem wraz z innymi młodymi rysownikami. Nie chodziłem do szkoły czy akademii z prawdziwego zdarzenia. Uczyłem się poprzez pracę, niczym szewc w XIX wieku.

Jak trafił Pan do branży komiksowej?

– Podczas studiów szukałem pracy, by wesprzeć rodzinę finansowo. Jedna z moich koleżanek miała przyjaciółkę, która znała Beatriz Bolster, argentyńską rysowniczkę, która rysowała Kaczora Donalda, i to ona wprowadziła mnie do tego świata. Po kilku miesiącach prób zacząłem chodzić do studia, gdzie wykonywałem proste prace i uczyłem się zawodu. W tamtych czasach nie używało się komputerów, a na pracę w domu pozwalano tylko „uznanym” autorom.

Co rysuje Pan poza pracą, prywatnie?

– Pracuję po kilka godzin dziennie i po tylu latach mam już dosyć i wolę poświęcać czas na inne rzeczy. Mimo wszystko parę miesięcy temu przyjaciel wciągnął mnie w swój projekt, do którego będę musiał stworzyć nowe postacie w swoim własnym stylu. Na razie nie mogę zdradzić nic więcej…

Na ile w Disney’u można rozwijać własny styl, a na ile jest narzucany?

– Po latach naśladowania wielkich mistrzów z przeszłości, twoje prace w nieunikniony sposób nabierają indywidualnego charakteru. Jeśli efekt jest dobry, redaktorzy akceptują go bez żadnych problemów. W dzisiejszych czasach walory artystyczne przeważają nad zwykłą kopią, co uważam za bardzo słuszne.

Które z rysowanych postaci są bliskich Pańskiemu sercu?

– Po ponad trzydziestu latach kocham je wszystkie. Jestem sprawiedliwym ojcem.

Czyim pomysłem było wysłanie Siostrzeńców do Krakowie w komiksie „Stary smok mocno śpi”?

– Autorem scenariusza tego komiksu jest duński twórca Peter Snejbjerg, którego miałem ogromną przyjemność poznać osobiście dwa lata temu w Lipsku.

Widać, że rysunki są bardzo dopracowane i mówię to jako osoba, która od lat zna miasto. Jak się Pan przygotowywał do narysowania plansz?

– Trzy razy byłem w Polsce i zawsze zachwycało mnie serdeczne przyjęcie. Jesteście wspaniali. Jeśli jako Katalończyk nie będę mógł normalnie żyć w swoim kraju, być może przyjdę zapukać do waszych drzwi… Tak czy inaczej, w Krakowie nigdy nie byłem. A kilka razy słyszałem, że to przepiękne miasto. Bardzo pomógł mi Tomek Kołodziejczak z polskiego Egmontu, który dostarczył mi linki i informacje związane ze średniowieczną historią miasta. Korzystałem też z obrazów w Google i Google Street View, gdy chodziło o współczesny Kraków.

W komiksie kluczową rolę odgrywają krakowskie obwarzanki. Czy zna Pan ich smak?

– Nigdy nie próbowałem tych obwarzanków, ale już po ukończeniu komiksu odkryłem w Barcelonie mały sklepik, w którym je sprzedają.

W taki razie zapraszamy do Krakowa…

Dziękuję za zaproszenie, może kiedyś… Ale w tej chwili trudno mi o tym myśleć wobec okoliczności, które mamy w Katalonii…

***

 MŁODZI SKAUCI I SKNERUS MCKWACZ W KRAKOWIE!

Hyzio, Dyzio i Zyzio ruszają z wujkiem Sknerusem na podbój światowej stolicy obwarzanków! Chcą tam sprzedać przygotowaną przez siebie wersję smakołyków. Jednak współczesny Kraków ma już najlepsze obwarzanki na świecie. Skonstruowany przez Diodaka wehikuł czasu zabiera kaczą ekipę do średniowiecznego Krakowa. Tu młodzi skauci spotykają pomysłowego Kraka i ziejącego ogniem groźnego smoka.

Jak zakończy się ta niesamowita przygoda? Co się stanie z pysznymi obwarzankami kaczorków? Tego dowiecie się z komiksu „Młodzi Skauci. Stary smok mocno śpi” w magazynie „Kaczor Donald” 10/2017!

Rozmawiał Jan Lorek, tłumaczył Jacek Drewnowski

zdjęcie tytułowe / fot. materiały prasowe

Najnowsze

Co w Krakowie