Krakowskie schronisko zostanie przebudowane. Ale tę zimę trudno będzie przetrwać

fot. KTOZ

Już wkrótce będą mieszkać w lepszych warunkach, ale ta zima dla zwierząt przebywających w krakowskim schronisku przy ulicy Rybnej jest wyjątkowo trudna. Mrozy dają się we znaki, a gospodarze przypominają, że na czas mrozów psiaka można adoptować.

Schronisko przy ulicy Rybnej 3 to żadne luksusy. Większość psów ma do dyspozycji ogrzewane boksy wewnętrzne, ale nie wszystkie mogą liczyć na taki komfort. Możesz pomóc zmarzniętemu zwierzakowi, zabierając go na kilka dni do domu. Wystarczy przyjechać do schroniska z dowodem osobistym i wybrać psa, któremu chcemy ułatwić przeżycie zimy.

 

Co ciekawe, do pomocy włączyli się także kibice Wisły Kraków, którzy za pomocą portalu Facebook licytują klubowe gadżety. Dochód z akcji zostanie przekazany na rzecz schroniska.

 

To może być ostatnia tak trudna zima dla mieszkańców krakowskiego schroniska. Zarząd Inwestycji Miejskich ogłosił przetarg na przebudowę obiektu.

W poprzednich latach Miasto zmodernizowało kotłownię schroniska oraz wybudowało budynek rekonwalescencji dla zwierząt. Teraz czas na przebudowę pozostałych elementów azylu. – Pod koniec 2017 roku uzyskaliśmy prawomocne pozwolenie na budowę dla tego zadania. Teraz ogłaszamy przetarg na kompleksową przebudowę starych budynków schroniska – mówi Jarosław Skóra, zastępca dyrektora ZIM Kraków.

Zadanie będzie prowadzone etapami, a jego realizacja rozłożona jest na kilka lat. Wszystko po to, żeby zapewnić ciągłość funkcjonowania placówki. W pierwszym etapie zaplanowano budowę pawilonu dla kotów zdrowych (budynek A), a także fragmentu korytarza do istniejącego budynku rekonwalescencji oraz fragmentu pergoli od strony południowej. Drugi etap zakłada budowę pierwszego sektora dla psów (budynek C). Trzeci etap to wyburzenie istniejącego sektora dla psów i wybudowanie budynku lecznicy oraz kotów chorych, wraz z fragmentami korytarza i pergol (budynek B). Z kolei czwarty etap to wyburzenie drugiego istniejącego sektora dla psów i budowa w jego miejsce nowego sektora dla psów wraz z fragmentami pergol (budynek D). W ostatnim, piątym etapie zaplanowano wyburzenie istniejącego frontowego budynku z wyłączeniem kotłowni i budowę części socjalnej, korytarza „frontowego”, części administracyjnej oraz fragmentu sektora dla psów przeznaczonego dla szczeniąt i psów starszych.

Warto podkreślić, że inwestycja została przygotowania i będzie realizowana w uzgodnieniu z Krakowskim Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami, które prowadzi schronisko. Jeśli nie będzie przeszkód formalnych związanych z wyłonieniem wykonawcy, pierwsze prace budowlane rozpoczną się w ciągu kilku miesięcy.

(wm, ZIM)

fot. KTOZ

Zobacz także