Krakowskie uroczystości z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej

Msza święta na Wawelu i odsłonięcie tablicy pamięci żołnierzy Armii Ochotniczej gen. Józefa Hallera to główne punkty krakowskich uroczystości z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej rozpoczną się w Krakowie o godz. 10. mszą świętą w Katedrze na Wawelu. Nabożeństwo zostanie odprawione przy cudownym obrazie Matki Boskiej Łaskawej.

W setną rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami w 1920 r. Instytut Pamięci Narodowej odsłoni kilkanaście tablic pamiątkowych w miejscach, w których sto lat temu mieściły się komisje werbunkowe. Jedna z uroczystości odbędzie się przy ul. Rajskiej 1 w Krakowie, przy wejściu głównym do gmachu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. Tam nastąpi odsłonięcie tablicy pamięci żołnierzy Armii Ochotniczej gen. Józefa Hallera.

Fot. IPN Kraków

Główne uroczystości rocznicowe odbędą się w Warszawie. W południe na pl. Marszałka Piłsudskiego odbędzie się uroczysta Odprawa Wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Wieczorem na stadionie narodowym odbędzie się widowisko multimedialne „1920. Wdzięczni Bohaterom”. Widowisko będzie można obejrzeć w TVP1 (godz. 20.45)

Uroczystości rocznicowe odbywają się w całym kraju MKiDN_Kalendarz_100_rocznica_bitwy_warszawskiej_online

IPN o cudzie nad Wisłą

12 sierpnia wojska bolszewickie stanęły u wrót Warszawy. Na linii Wisły miało dojść do decydującego starcia. Przygotowany przez polskie dowództwo plan obrony Warszawy wymagał powstrzymania trzykrotnie silniejszych wojsk wroga do czasu kontruderzenia sił skoncentrowanych pod dowództwem Piłsudskiego nad Wieprzem. Z braku silnych odwodów rzucono do walki młodzież gimnazjalną i studencką, której za całe wyszkolenie wojskowe musiał czasem wystarczyć błyskawiczny kurs obsługi karabinu.

Oddziały obrony stolicy wypełniły zadanie i powstrzymały atak wroga. 15 sierpnia 1920 r. pod Radzyminem bolszewickie siły zostały odparte. Z kolei wojska gen. Władysława Sikorskiego powstrzymały wroga pod Płockiem i Modlinem. 16 sierpnia znad Wieprza ruszyło natarcie Grupy Uderzeniowej  Piłsudskiego, które dzięki zaskoczeniu zmusiło siły bolszewickie do panicznej ucieczki.

Bitwa okazała się wielkim zwycięstwem, odwracając losy całej wojny. Dla wielu tak wielkim i nadzwyczajnym, że nazwana została „cudem nad Wisłą”, również dzięki wierze w szczególną troskę Matki Boskiej nad walczącymi wojskami polskimi, w przypadające tego dnia święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

IPN o Armii Ochotniczej

To był przełomowy moment. Sto lat temu ciężko wywalczona niepodległość Polski została zagrożona. Świeżo powołany rząd premiera Władysława Grabskiego złożył wniosek o utworzeniu Rady Obrony Państwa z Józefem Piłsudskim na czele. Ta z kolei wnioskowała o powołaniu Armii Ochotniczej. Na jej czele stanął gen. Józef Haller, a w szeregi formacji mogły się zgłaszać osoby w wieku 17-50 lat. Nierzadko na front trafiali 15-letni chłopcy. To właśnie młodzież, w tym harcerska, stanowiła trzon tworzonych formacji ochotniczych.

Akcja werbunkowa spotkała się z dużym odzewem społeczeństwa. Na podpisany przez Piłsudskiego apel Rady Obrony Państwa odpowiadały wszystkie środowiska i stany. Tworzyły się punkty werbunkowe, mnożyły przykłady ofiarności. W ciągu kilku dni Polska stała się innym krajem. Ucichły partyjne kłótnie i spory, ustały strajki. W szeregi Armii Ochotniczej wstąpiło ponad 100 tys. osób.

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie