Kredyt frankowy w 2022 roku – najważniejsze informacje

Choć sytuacja frankowiczów przez wiele lat była nieciekawa, wydaje się, że w ostatnim czasie zaczęła się ona nieco klarować. Coraz więcej kredytobiorców decyduje się na złożenie pozwu przeciwko bankowi, a w ogromnej większości sprawy te kończą się przegraną banków. Sprawdźmy, co warto wiedzieć o kredytach frankowych w 2022 roku.

Kredyt frankowy w 2022 roku – jak wygląda sytuacja frankowiczów?

Choć grupa osób, które spłacają kredyt we frankach szwajcarskich, jest w Polsce ogromna, wsparcie polityków jest znikome. Właśnie dlatego tak wiele osób decyduje się na samodzielną walkę z bankiem – najczęściej wygraną, ponieważ sądy orzekają na korzyść frankowiczów w ponad 95 proc. spraw. Ostatnie lata są rekordowe, jeśli chodzi o ilość pozwów przeciwko bankom – i nic nie wskazuje na to, aby trend ten miał ulec zmianie.

W 2021 roku wiele mówiło się o ugodach, które miały być zawierane pomiędzy bankami a frankowiczami. Choć banki przez wiele miesięcy pracowały nad takimi rozwiązaniami, szybko okazało się, że ugody nie są zbyt korzystne dla frankowiczów. Co prawda, był to szybki sposób na rozwiązanie problemu kredytu CHF, jednak niezbyt korzystny – w przypadku sprawy sądowej korzyści finansowe dla kredytobiorców były bowiem o wiele większe. Nic dziwnego, że ugody nie cieszyły się zbyt dużym zainteresowaniem ze strony kredytobiorców.

Wakacje kredytowe nie dla frankowiczów

Niestety, rozwiązanie systemowe, jakim są wakacje kredytowe, okazało się niedostępne dla frankowiczów. Choć możliwość pominięcia kilka rat w wielu przypadkach jest ogromnym ratunkiem dla domowych budżetów, w 2022 roku z rozwiązania takiego mogą skorzystać wyłącznie osoby, które spłacają kredyt w złotówkach. Jest to niekorzystne dla frankowiczów, którzy także zmagają się ze skutkami obecnej sytuacji na rynkach, między innymi z gwałtowną, rosnącą inflacją.

Pewną alternatywą dla wakacji kredytowych może być zabezpieczenie roszczeń. Jest to specjalne rozwiązanie, które polega na zwolnieniu kredytobiorcy ze spłacania rat na czas trwania sprawy sądowej. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek, najlepiej w porozumieniu ze swoim adwokatem, aby spłacanie rat kredytu CHF przez czas trwania postępowania przeciwko bankowi nie było konieczne. Jest to z pewnością propozycja warta rozważenia.

Nie warto czekać ze złożeniem pozwu przeciwko bankowi

W związku z ogromną liczbą spraw przeciwko bankom, eksperci coraz częściej mówią o tym, że kredytobiorcy nie powinni zwlekać ze złożeniem pozwu. Dotyczy to przede wszystkim tych osób, które spłacają kredyt frakowy, jednak nadal wahają się co do rozpoczęcia sprawy przeciwko bankowi. Niestety, obecnie sytuacja finansowa banków jest coraz gorsza – a to między innymi za sprawą ogromnej ilości przegranych spraw związanych z kredytami walutowymi. Dochodzenie roszczeń z tytułu umowy frankowej może być utrudnione w sytuacji, gdy kapitał własny banku się wyczerpie. Właśnie dlatego osoby, które spłacają kredyt frankowy w 2022 roku, powinny jak najszybciej podjąć decyzję o złożeniu pozwu przeciwko bankowi. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://frankowy-kredyt.pl/kancelaria-frankowa-w-krakowie/.

Kredyt frankowy w 2022 roku – podsumowanie

Podsumowując, sytuacja osób, które spłacają kredyt frankowy w 2022 roku, nie jest szczególnie dobra – choć z pewnością jest ona lepsza niż jeszcze kilka lat temu. Tak naprawdę frankowicze pozostawieni są sami sobie, a jedynym rozwiązaniem ich problemu może być samodzielne złożenie pozwu przeciwko bankowi: https://frankowy-kredyt.pl/pozew-przeciwko-getin-noble-bank-w-sprawie-umowy-frankowej/.

Na szczęście kredytobiorcy mogą skorzystać z pomocy kancelarii, które specjalizują się w sprawach związanych z kredytami walutowymi. Takie wsparcie może okazać się nieocenione – tym bardziej, że sądy są po stronie frankowiczów!

Najnowsze

Co w Krakowie