Kryzys energetyczny. Muzea i teatry przygotowują się na trudne czasy

Władze miasta szukają oszczędności nie tylko w gminnych obiektach, lecz również w podległych sobie instytucjach kultury. Przymusowe oszczędzanie energii nie ominie krakowskich muzeów i teatrów. Niektóre  z nich nie unikną częściowego zamknięcia. 

− Dyrektorzy krakowskich instytucji kultury przygotowali plany działań, które mają pozwolić  oszczędzać energię, skupiając się przede wszystkim na tych obszarach funkcjonowania, które nie wpływają na ofertę kulturalną i nie mają przełożenia na jej odbiorców. Niezmiennie priorytetem jest dla nas utrzymanie wysokiej dostępności oferty kulturalnej miasta, a ewentualne ograniczenia godzin otwarcia proponowane są tylko w zakresie najmniej odczuwalnym dla mieszkańców – podkreśla Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Centrum Kultury Podgórza poinformowało o ograniczeniu działania w okresie świąteczno-noworocznym, a Muzeum Krakowa wprowadza Dni dla Ziemi – w grudniowe poniedziałki oddziały instytucji będą zamknięte za wyjątkiem wystawy szopek w Pałacu Krzysztofory, którą będzie można oglądać także w poniedziałki, 5 i 26 grudnia, a także oddziału Rynek Podziemny otwartego 26 grudnia. 

Konieczność oszczędności wprowadziła ustawą o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku. Samorządy oraz podległe im instytucje, zobowiązane są do  wprowadzenia zmian w funkcjonowaniu, które pomogą oszczędzać energię. Wszystkie instytucje  w grudniu tego roku muszą zaoszczędzić 10 proc. średniorocznego zużycia energii elektrycznej z lat 2018/2019.  Oprócz tego, ustawa  zobowiązuje do  10 proc oszczędności energii elektrycznej w stosunku do rocznego zużycia z tego roku. Ustawodawca  przewidział kary finansowe do 20 tys. zł za brak wdrożenia oszczędności. 

Jak informuje magistrat, krakowskie instytucje kultury wdrożyły zmiany mające doprowadzić do oszczędności zużycia energii.

 – Redukcja natężenia oświetlenia korytarzy do bezpiecznego minimum, całkowite wyłączenie części oświetlenia zewnętrznego, iluminacji budynków, ograniczenie do niezbędnego minimum pracy wszelkich urządzeń klimatyzacyjnych w przestrzeniach galeryjnych i wspólnych, a także całkowite wyłączenie urządzeń klimatyzacyjnych w przestrzeniach biurowych, praca hybrydowa – wylicza wprowadzone oszczędności urząd miasta.

Urzędnicy będą pracowali krócej. W taki sposób miasto chce zmniejszyć rachunki za prąd

(JS)

 

Najnowsze

Co w Krakowie