Kto będzie w rządzie po rekonstrukcji – Jarosław Gowin czy Jadwiga Emilewicz?

pjg.org.pl

– Nadal rozmawiamy o dwóch stanowiskach ministerialnych dla współkoalicjantów – powiedziała w porannej rozmowie w TVN24 wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dopytywana, kto będzie w rządzie – ona czy Jarosław Gowin, jeśli będzie to jednak tylko jedno ministerstwo dla Porozumienia, wymijająco odpowiedziała, że o tym zdecyduje Porozumienie i koalicjanci Zjednoczonej Prawicy.

Rekonstrukcja rządu to ciągle aktualny temat. Także w kontekście zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego o zwolnieniach w administracji państwowej. Zmniejszenie liczby ministerstw, co zapowiadał już prezes PiS Jarosław Kaczyński, ułatwiłoby zmniejszenie etatów w resortach. Ale mniejsza liczba ministerstw to także mniej stanowisk ministerialnych do podziału. I znowu prezes PiS zapowiedział, że koalicjanci Prawa i Sprawiedliwości dostana tylko po jednym ministerstwie. To oznaczałoby, że w rządzie będzie miejsce albo dla Jarosława Gowina, albo dla Jadwigi Emilewicz.

Jarosław Gowin sam zrezygnował kilka miesięcy temu z teki wicepremiera i ministra nauki. Teraz chce wrócić. I już pojawiają się spekulacje, że znowu zostanie wicepremierem, choć tym razem bez przydziału konkretnego ministerstwa. Choć on sam chciały mieć jakiś resort.

Spełnienie tego scenariusza i zapowiedzi prezesa PiS oznaczałoby, że w Radzie Ministrów po rekonstrukcji nie znajdzie się Jadwiga Emilewicz. Ona sama w porannej rozmowie w TVN24 wymijająco odpowiadała na pytania dotyczącej jej przyszłości w rządzie.

– Ciągle rozmawiamy o dwóch stanowiskach ministerialnych dla współkoalicjantów – powiedziała minister rozwoju pytana o to, kto będzie w rządzie – ona czy Jarosław Gowin. Stwierdziła, że jeśli jednak zapadnie decyzja o przypisaniu jego resortu dla Porozumienia, to decyzję o jego obsadzeniu podejmie koalicja.

(GEG)

Jarosław Gowin odmówił wejścia do rządu!

Zobacz także