Kto uratował Kraków? Niezwykła wystawa poświęcona II wojnie światowej!

Jak zaczęła się wojna w Krakowie? Czy były jakiekolwiek zniszczenia w naszym mieście? Kto uratował stolicę Małopolski? Na te pytania odpowiedź znajdziecie na najnowszej ekspozycji, przygotowanej przez Muzeum Krakowa. Nie przegapcie tej okazji!

Muzeum Krakowa zaprasza do Fabryki Emalia Oskara Schindlera na wystawę pt. „Bitwa, której nie było. W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej”. Wystawę będzie można oglądać w terminie od 31 sierpnia br. do 1 marca 2020 r. Wernisaż już w piątek, 30 sierpnia, o godz. 18.00.

Nowa ekspozycja dotyczy wydarzenia fundamentalnego, które pomimo upływu 80 lat wciąż jest dla nas, krakowian, Polaków, Europejczyków oraz mieszkańców innych kontynentów wydarzeniem ważnym. Data 1 września 1939 roku to dzień wybuchu II wojny światowej, która rozpoczęła się od niczym niesprowokowanego ataku Niemiec na Polskę, ufną we wsparcie swoich potężnych sojuszników: Wielkiej Brytanii i Francji.

Wystawa ogniskuje się wokół odpowiedzi na kilka pytań, które często zadają zwiedzający. Jaka była atmosfera w mieście w ostatnich dniach pokoju? Co się wtedy działo? Jak zaczęła się wojna w Krakowie? Czy w Krakowie były jakiekolwiek zniszczenia? Dlaczego Kraków, dawna twierdza austriacka z czasów I wojny światowej, nie była broniona we wrześniu 1939 roku? Jak do tego doszło? Kto i gdzie podejmował kluczowe decyzje? Kto uratował Kraków?

Kraków uniknął większych zniszczeń i strat w czasie dwóch straszliwych wojen światowych minionego stulecia, co było wynikiem sprzyjającej dla miasta sytuacji militarnej, jaka wytworzyła się na frontach. Chociaż o stolicę Małopolski walczono i była ważnym celem dla atakujących i obrońców, groźba zniszczenia pięknych zabytków była realna.

Współcześnie w naszym kręgu cywilizacyjnym powszechny jest pogląd, że niepowtarzalne dziedzictwo przeszłości powinno być chronione i przekazywane następnym pokoleniom. Walczące w wojnach światowych strony nie wahały się jednak niszczyć miast zabytkowych nawet wówczas, gdy takiego postępowania nie wymuszały potrzeby militarne. W mniej sprzyjających okolicznościach Kraków zapewne nie byłby wyjątkiem.

Często słyszymy opinie, że w pierwszych dniach września roku 1939 w Krakowie nie wydarzyło się nic szczególnego – nic, o czym powinniśmy pamiętać. Czy faktycznie tak było? Muzeum Krakowa zaprasza na wystawę, która będzie odpowiedzią na takie pytania i wątpliwości.

d.c./krakow.pl

Najnowsze

Co w Krakowie