Kulturalny Kraków nie śpi nawet w poniedziałek. Co dziś proponuje?

Interesujące wykłady, kino światowej klasy i balet w najlepszym wydaniu – to kulturalny poniedziałek w telegraficznym skrócie. Oto oferta miejskich placówek kultury.

„Wystawa na ekranie” to prezentacja kolekcji najwybitniejszych artystów malarstwa z najważniejszych muzeów na całym świecie. Dziś o godz. 16.00 będziemy mogli obejrzeć wystawę prac jednego z najbardziej zaskakujących i ciekawych artystów w historii – Johannesa Vermeera, którą zorganizowała The National Gallery w Londynie. Na wyjątkowy seans zapraszamy do kina Mikro na ul. Lea 5.

Z kolei kinokawiarnia KIKA zaprasza na premierowy pokaz filmu dla młodych widzów pt.„Pettson i Findus – najlepsza gwiazdka”. To ekranizacja przygód bohaterów uwielbianej przez dzieci serii książek autorstwa Svena Nordqvista. Początek o godz. 17.45 na ul. Krasickiego 18.

„Psychologiczne i socjologiczne przyczyny kryzysu państwa Prawa w Polsce” – to tytuł wykładu, jaki wygłosi dziś wieczorem w Krakowie prof. Marcin Matczak z Uniwersytetu Warszawskiego. Spotkanie w ramach jesiennego programu „Bajit Chadasz” odbędzie się w Centrum Kultury Żydowskiej na ul. Meiselsa 17. Początek o godz. 18.00.

Projekt „Sztuka do rzeczy – Design w Krakowie” zbiera pod wspólnym szyldem wydarzenia związane ze sztuką projektowania, które organizują instytucje, uczelnie, muzea, centra Kultury, fundacje i galerie. Dziś o godz. 18.00 Zajazd Kościuszkowski na ul. Białoprądnickiej 3 zaprasza na wykład pt. „Zastawy stołowe – okiem projektanta”.

„W Starym kinie” to cykl spotkań filmowych w Klubie Kazimierz, w czasie których będzie można zobaczyć perły przedwojennego kina polskiego, poprzedzone prelekcją filmoznawców i fachowców związanych z magią srebrnego ekranu. Dziś zobaczymy film „Ferdek uszczęśliwia świat” z 1936 r. w reżyserii Zbigniewa Ziembińskiego. Początek spotkania o godz. 18.00 na ul. Krakowskiej 13/18.

Z kolei Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „LiteARTtura”. Dziś gościem będzie poeta Adam Zagajewski. Początek o godz. 18.00 na al. Jana Pawła II 232.

Na chęć wejścia w dialog z dorobkiem Tadeusza Kantora powoływało się bardzo wielu wybitnych artystów, zarówno z obszaru sztuk wizualnych i filmu, jak tańca i, przede wszystkim, teatru. Cricoteka zaprasza na cykl spotkań poświęcony prezentacji dorobku wybitnych zagranicznych reżyserów, którzy przyznają się do inspiracji krakowskim artystą. Dziś na ul. Nadwiślańskiej 2 będziemy mogli obejrzeć pokaz „La Mélancolie des Dragons” w reżyserii Philippe’a Quesne’a. Początek o godz. 18.30.

Natomiast Kino Pod Baranami zaprasza do Małopolskiego Ogrodu Sztuki na kolejne spotkanie nowego dyskusyjnego klubu filmowego „Filmoterapia z sensem”. Na ekranie obejrzymy dokumentalny film „Dzieciństwo”, prowokujący do zadawania pytań na temat prawdziwych potrzeb dzieci i odpowiadającej im edukacji. Początek projekcji o godz. 18.45 na ul. Rajskiej 12.

Krakowskie Forum Kultury we współpracy z Centrum Kultury Latynoamerykańskiej zaprasza wszystkie osoby władające językiem hiszpańskim lub pragnące doszlifować swoje umiejętności na darmowe projekcje kina latynoamerykańskiego po hiszpańsku, z hiszpańskimi napisami. Dziś o godz. 19.00 w siedzibie KFK na ul. Mikołajskiej 2 będziemy mogli obejrzeć film „Tocar y Luchar”.

Pomimo że Russian National Ballet na światowych scenach występuje od dawna, to Polskę odwiedza po raz pierwszy. O godz. 19.00 w Operze Krakowskiej na ul. Lubicz 48 będziemy mogli obejrzeć program „Kostroma”, który prezentuje bogatą historię Rosji, ukazaną przy pomocy różnych technik scenicznych. Połączenie lirycznych szkiców z elementami baletu klasycznego, starożytnej epopei rosyjskiej oraz tańca współczesnego ukazuje wspaniałe dziedzictwo wielu pokoleń i narodów. Na scenę wyjdzie 50 wybitnych artystów z niezliczoną ilością kolorowych kostiumów i rekwizytów.

js, krakow.pl

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie