Kulturalny Sylwester w domu? Krakowskie teatry i nie tylko przygotowały ciekawe propozycje

Fot. Narodowy Stary Teatr / materiały prasowe

Wawelskie Baletto od Cracovia Danza, sztuka Jeńczyna w Teatrze Starym, czy Cud mniemany, czyli krakowiacy i górale w Teatrze Słowackiego – Sylwester nie musi być nudny!

Teatr Stary proponuje premierę online spektaklu Jeńczyna. Początek w ostatni dzień 2020 roku o godz. 18, bilety można kupić na stronie placówki.

„Spektakl Jeńczyna jest próbą otwartej i wyzbytej uprzedzeń rozmowy o seksie: seksualnych fantazjach i lękach, utajonych pragnieniach i fascynacjach, której towarzyszy demaskacja społecznego strachu i wstydu przed mówieniem wprost o „sprawach intymnych”. Tytuł „Jeńczyna” nawiązuje do słowa „jeniec” i określeń mięsa (wołowina, cielęcina) i wyraża cierpienie z powodu braku właściwego języka rozmowy o seksie” – czytamy w opisie sztuki na stronie Teatru Starego.

Z kolei Wawelskie Baletto to kolejny odcinek cyklu Kraków tańcem malowany, będącego filmową odsłoną 21. Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”. Premiera online filmu, który został zrealizowany przez Cracovia Danza Film Studio odbędzie się 31 grudnia o godz. 20. na kanale YouTube Baletu Cracovia Danza.

„Kluczową postacią odcinka jest królowa Bona Sforza, która na Wawel sprowadziła wielu znakomitych muzyków i tancerzy. Dzięki niej do Polski trafiły takie tańce jak pawana czy passamezzo, a także przedstawienia baletowe zwane balletto. Tancerze Baletu Cracovia Danza kreują w filmie atmosferę renesansowych bali i fascynujących przedstawień maskowych” – informuje Cracovia Danza.

Propozycję na sylwestrową noc ma też Teatr Słowackiego. Tutaj pokaz online sztuki Cud mniemany, czyli krakowiacy i górale. „Chcemy zaprosić Was na roztańczony, pełen polskich smaków i swojskiej muzyki country spektakl w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego” – czytamy w zapowiedzi.

(ko)

Zobacz także