Jak kupić tanie OC mimo podwyżek?

Podwyżki cen komunikacyjnych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej są obserwowane już od co najmniej kilkunastu miesięcy. Jak wynika z prowadzonych ogólnopolskich statystyk, średnia cena OC w 2016 roku wzrosła o ponad 50 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Jak w takich warunkach kupić tanie OC? Czy w ogóle jest to możliwe?

Dlaczego ceny OC poszły w  górę?

Przez całe lata ubezpieczyciele działający na polskim rynku utrzymywali bardzo niskie, zwłaszcza w porównaniu z warunkami panującymi w innych europejskich krajach, ceny ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej dla posiadaczy pojazdów mechanicznych. W efekcie musieli ponosić straty ze swojej działalności. Obecnie ryzyko ubezpieczeniowe nadal jest mocno niedoszacowane, co przekłada się na to, że składki opłacane przez kierowców są sumarycznie niższe od sumy wypłacanych świadczeń z OC.

Największe podwyżki cen OC notowane są w dużych miastach. W Krakowie przeciętny kierowca musiał w styczniu 2017 roku zapłacić za OC o 10 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. Podobnie było w Warszawie, Bydgoszczy, Olsztynie czy we Wrocławiu.

Podwyżki w zakresie cen obowiązkowych polis OC na polskim rynku ubezpieczeniowym notowane są od maja 2015 roku. W 2017 i 2018 roku na rynku zapowiadana jest stabilizacja. Obecna tendencja wzrostowa spowodowana była tym, że przez lata ceny polis były mocno zaniżone, w odniesieniu do potrzeb polskiego rynku. Dlatego jego reakcją było zwiększanie cen i będzie ono trwało do chwili, gdy ubezpieczyciele osiągną poziom opłacalności w tym typie polis ubezpieczeniowych.

Sposób na tanie OC

Podwyżek niestety nie uda nam się do końca uniknąć, ponieważ w zasadzie każde towarzystwo ubezpieczeniowe w mniejszym lub większym stopniu je wprowadziło. Niemniej nadal istnieją sposoby na znalezienie atrakcyjnej cenowo oferty.

Przede wszystkim kierowca musi szukać najlepszego dla siebie OC, a nie poprzestawać na przedłużaniu umowy u dotychczasowego ubezpieczyciela. Do tego celu warto wykorzystać kalkulator OC AC, który dostępny jest między innymi na stronie Ubezpieczamy Auto. Pozwoli on na porównanie nawet 76 ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych i wybór najlepszego ubezpieczenia samochodu. Pomimo faktu, że każde z nich musi zaoferować klientom taki sam zakres ochrony ubezpieczeniowej i wysokość sum gwarancyjnych, to koszty zakupu polisy mogą różnić się między sobą nawet o kilkaset złotych.

Dodatkowo, okresowo wiele firm organizuje dla klientów promocje, udostępnia kody zniżkowe na ubezpieczenia, czy pozwala na skorzystanie z oferty łączonej, np. OC z AC, ale w niższej cenie, niż gdybyśmy mieli wykupić oba ubezpieczenia oddzielnie, w innych towarzystwach.

Trudno oczekiwać, aby podwyżki cen OC już się zakończyły, a w roku 2017 nie było kolejnych. Według ekspertów firmy ubezpieczeniowe nadal będą zmuszone do podnoszenia cen, aby rekompensować ponoszone ryzyko ubezpieczeniowe. Eksperci prognozują, że do podwyżek musimy się chyba przyzwyczaić, ale zawsze warto szukać rozwiązań tak, aby płacić najtańsze OC.

(mz)

fot. Pixabay

kalkulator oc ac

Najnowsze

Co w Krakowie