Kurator nazwała ich „uczestnikami burd”. Młodzież odpowiada Barbarze Nowak

„Szkoła nie jest miejscem na agitowanie polityczne” – napisali młodzi krakowianie w liście do Barbary Nowak. Kilka dni temu Małopolska Kurator Oświaty krytykowała młodzież za udział w tzw. „Strajku Kobiet”.

Przypomnijmy, że 28 października kurator Nowak wystosowała apel do Dyrektorów, Nauczycieli i Rodziców Uczniów. Odniosła się w nim do tzw. Strajku Kobiet, w którym uczestniczy też wielu licealistów. Nowak stwierdziła, że młodzi ludzie są świadkami „sytuacji gorszących” oraz „czynnymi uczestnikami burd”.  

Przedstawiciele Młodzieżowej Rady Krakowa postanowili zareagować. Pod listem do kurator podpisało się ponad trzysta młodych osób. Uważają stanowisko kurator za „nieodpowiednie” i powołują się m.in. na Konwencję o Prawach Dziecka ONZ ratyfikowaną przez Polskę, która gwarantuje osobom poniżej lat 18. swobodnego wyrażania poglądów.

„Nieodpowiednim jest wyszczególnianie młodychludzi, jako jednych z prowokatorów sytuacji określonych przez Panią, jako „burdy”. Pragniemy również nadmienić, że osoby młode często działają inspirując się swoimi autorytetami, którychzyskują w okresie szkolnym. Wszakże to właśnie Janek Bytnar, bohater lektury obowiązkowej„Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego, zasłynął z namalowania znaku Polski Walczącej napomniku Lotnika niedaleko głównej siedziby Gestapo w Warszawie. Uczestnicy protestówi członkowie opozycji antykomunistycznej z okresu PRL są uznawani powszechnie za bohaterów” – czytamy w liście.

Przedstawiciele Młodzieżowej Rady Krakowa czują się oburzeni, że we wspomnianym apelu Nowak porównała symbol tzw. „Strajku Kobiet” do symboliki wykorzystywanej w nazistowskich Niemczech. „W naszej opinii umniejsza to koszt poniesiony przez wszystkie ofiary II Wojny Światowej, a same słowa nigdy nie powinny były paść z ust polskiego urzędnika odpowiedzialnego za wychowanie przyszłych pokoleń Polaków” – piszą młodzi ludzie.

(ko)

Najnowsze

Co w Krakowie