Kuria odcina się od ks. Babiarza: „Metody budzą zastrzeżenia”

fot. archiwum

Archidiecezja Krakowska zabrała głos w sprawie poniedziałkowych wydarzeń w siedzibie stowarzyszenia Wiosna. Hierarchowie skrytykowali zachowanie ks. Babiarza.

„Wydarzenia, jakie miały miejsce wczoraj w siedzibie Stowarzyszenia Wiosna, wywołały smutek i zażenowanie u wszystkich, którym leży na sercu dobro Stowarzyszenia oraz powodzenie inicjatywy Szlachetna Paczka” – czytamy w komunikacie.

Jak u Pinocheta

Przypomnijmy, w poniedziałek w siedzibie stowarzyszenia, w towarzystwie ochroniarzy w ciemnych okularach pojawił się ks. Grzegorz Babiarz. By dostać się do budynku musiał uciec się do fortelu. Na miejscu Babiarz usiłował dostać się do serwerowni, miał też – jak relacjonują pracownicy – nakazać pracownikom pozostanie na miejscu i niekontaktowanie się z osobami postronnymi. Doszło do kłótni i przepychanek, których ofiarą padł m.in. dziennikarz Onetu Dawid Serafin.

Jak dotąd Archidiecezja unikała komentowania sprawy, wskazując, że stowarzyszenie nie podlega bezpośrednio kurialnej administracji, jednak poniedziałkowe ruchawki przelały czarę goryczy.

Niesmak

„W tym momencie trudno jest przesądzić ostatecznie, kto jest prezesem Stowarzyszenia Wiosna, ponieważ postępowanie sądowe w tej sprawie nie zostało zakończone. Jednak nawet gdyby uznać, że jest nim ks. Grzegorz Babiarz, to metody, jakie zostały wykorzystane dla realizacji jego uprawnień, budzą poważne zastrzeżenia i niesmak. Z pewnością też nie przyczyniają się do budowania zaufania wewnątrz Stowarzyszenia oraz dobrej atmosfery wokół niego – pisze ks. Tomasz Szopa, kanclerz kurii.

Odnosi się tym samym do niejasnej sytuacji prawnej stowarzyszenia po odejściu w aurze niesławy ks. Jacka Stryczka. O miano prezesa stowarzyszenia zaciekły spór toczą wspomniany ks. Grzegorz Babiarz, będący bliskim znajomym ks. Stryczka i wspierana przez pracowników i dwukrotnie odwoływana z tego stanowiska, popierana przez pracowników Joanna Sadzik.

Swoje oświadczenie kończy wyrażeniem woli na zwycięstwo zdrowego rozsądku, zdolność do dialogu i polubownego zakończenia konfliktu. „Mając na uwadze dobro Stowarzyszenia Wiosna, inicjatywy Szlachetna Paczka, a przede wszystkim osób, które korzystają z ich pomocy”.

KRA

Zobacz także