Kwalifikacja wojskowa jednak odwołana z powodu koronawirusa. Wezwania do stawienia się przed komisją tracą ważność

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa zostaje odwołana. Wszystkie wezwania do stawienia się przed komisją w okresie od 16 marca do 30 kwietnia 2020 roku tracą ważność. A jeszcze kilka godzin temu obowiązywało tylko zalecenie by osoby osoby z objawami gorączki, kaszlu i duszności, przebywające w regionie występowania wirusa lub w towarzystwie osób zarażonych nie pojawiały się przed komisjami nadającymi potencjalnym żołnierzom kategorię wojskową.

Napisaliśmy o tym w piątek 13 marca 2020 roku tuż przed godziną 8 rano.

https://krknews.pl/koronawirus-szaleje-a-kwalifikacji-wojskowej-nie-odwolano/

Cztery godziny później służby prasowe Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazały nam informację, że kwalifikacja wojskowa została odwołana.

„Szef MSWiA Mariusz Kamiński oraz szef MON Mariusz Błaszczak podpisali rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2020 r. Na mocy tego przepisu kwalifikacja w roku 2020 r. zostaje zakończona w piątek (13 marca br.). Wszystkie wezwania wydane przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w okresie od 16 marca br. do 30 kwietnia br. tracą ważność” – czytamy w komunikacie MSWiA.
 
„Taka decyzja związana jest z ryzykiem zarażenia koronawirusem powodującym chorobę COVID-19. Jest to działanie profilaktyczne, zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa” -tłumaczą urzędnicy z MSWiA.
 
Podpisane rozporządzenie przewiduje, że 13 marca 2020 roku zakończą działanie powiatowe komisje lekarskie kwalifikacji wojskowej na terenie całego kraju. Osoby, które otrzymały wezwania do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w okresie od 16 marca do 30 kwietnia 2020 roku nie mają już tego obowiązku. Wezwania te tracą ważność. Ale ci, których w tym roku ominie kwalifikacja, dostaną wezwanie do stawienia się przed komisją w 2021 roku.
 
W okresie od 2 lutego do 12 marca powiatowe komisje lekarskie wydały orzeczenia lekarskie dla około 35-40 proc. osób zobowiązanych do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2020 r.

GS

Najnowsze

Co w Krakowie