Kwiaty na grobie pierwszego marszałka Małopolski Marka Nawary

fot. malopolska.pl

Dziś mija 9 lat od śmierci Marka Nawary. Z tej okazji władze województwa małopolskiego przypominają postać wybitnego samorządowca i pierwszego marszałka Małopolski. A marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski złożył kwiaty na grobie śp. marszałka Nawary. Na poniedziałkowej sesji małopolskiego sejmiku jego pamięć uczcili też radni.

Marek Nawara był pierwszym marszałkiem Małopolski w latach 1999-2002. Ponownie sprawował tę funkcję w latach 2006-2010. Wcześniej przez dwie kadencje pełnił był wójtem gminy Zielonki oraz przewodniczącym Sejmiku Województwa Krakowskiego.

Marek Nawara (fot. malopolska.pl)

W latach 1997-1999 Marek Nawara był posłem na Sejm RP, a następnie w latach 1999–2002 jako marszałek Małopolski współprzewodniczył Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Był też przewodniczącym Komitetów Sterujących programów pomocowych UE oraz Banku Światowego.

Za wybitne zasługi dla polskiego samorządu terytorialnego oraz za budowę ustrojowej i społecznej pozycji samorządu terytorialnego został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009r.) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2005r.). Ponadto, za zasługi dla rozwoju samorządności w Polsce wyróżniono go Różą Franciszki Cegielskiej (2010r.).

Marek Nawara zmarł nagle 25 maja 2011 roku. Został pochowany na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

GS

Pamiętaj o swoim bezpieczeństwie – przeczytaj raz jeszcze, co musisz wiedzieć o koronawirusie

Zobacz także