W kwietniu remont Basztowej. Będzie jednokierunkowa

Duże zmiany na ulicy Basztowej. W kwietniu 2017 roku rusza przebudowa, a gdy się zakończy – Basztowa będzie ulicą jednokierunkową.

Założenie jest takie, by ulica stała się bardziej przyjazna dla użytkowników komunikacji miejskiej i rowerzystów. Podobną transformację przeszły niedawno ulice Podwale i Dunajewskiego.

Po zakończeniu przebudowy, ruch samochodowy będzie możliwy jedynie w kierunku od Dworca Głównego do placu Matejki.

To nie jedyna zmiana. – Nowe, zmodernizowane torowisko wyposażone będzie w specjalne maty wygłuszające i tłumiące drgania i zostanie przesunięte w stronę Plant. Dodatkowo pomiędzy torowiskiem a Plantami powstanie ścieżka rowerowa – wyjaśnia Tadeusz Trzmiel, zastępca Prezydenta Krakowa.

Zgodnie z planem, przetarg na kompleksową modernizację tego fragmentu I obwodnicy ma zostać rozpisany w styczniu 2017 roku. Wykonawcę zadania poznamy w marcu. Z uwagi na swoje newralgiczne połączenie, prace będą postępowały etapami. – Chcemy, by realizacja całego zadania zakończyła się przed 1 listopada – zapowiada zastępca Prezydenta Krakowa.

W ramach inwestycji przebudowane zostaną przystanki w rejonie Starego Kleparza, jak i skrzyżowania ulic Basztowa i Westerplatte. Ponadto zostaną zamontowane nowe wiaty i automaty KKM.

Po realizacji inwestycji zniknie parkowanie dla samochodów osobowych na chodnikach. Postój będzie możliwy jedynie w wyznaczonych do tego celu zatokach. Wzdłuż ulicy Basztowej nasadzona będzie także nowa zieleń. Co ważnie w ramach inwestycji zmodernizowana będzie sieć ciepłownicza i wodociągowa.

Warto wiedzieć, że przebudowa ulicy Basztowej to element szerokiego programu modernizacji torowisk w Krakowie. W poprzednich latach przeprowadzono kompleksowy remont m.in. ulic Starowiślnej (od Westerplatte do Dietla), Na Zjeździe, Dominikańskiej i Franciszkańskiej, a także Podwale i Dunajewskiego. W planach jest przebudowa kolejnych ulic i torowisk. Są wśród nich takie ulice jak Zwierzyniecka, Kościuszki, Krakowska, Starowiślna, czy Królewska, a także torowiska w Nowej Hucie – ulice Kocmyrzowska i al. Solidarności. Część środków na ten cel będzie pochodzić z Unii Europejskiej.

(wm, krakow.pl)

2 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie