Lampy uliczne w Krakowie trafią w prywatne ręce? To sposób na szybką wymianę oświetlenia na ledowe

Zarząd Dróg Miasta Krakowa przygotowuje się do przekazania utrzymania i modernizacji oświetlenia ulic prywatnej firmie. Od kilku miesięcy trwają prace nad formułą partnerstwa publiczno-prywatnego. Miasto chce otrzymać wsparcie z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Od jakiegoś czasu lampy uliczne w Krakowie wymieniane są na ledowe. Ale ze względu na wysokie koszty nowe oświetlenie montowane jest na niewielkich odcinkach, często to zadania finansowane np. z Budżetu Obywatelskiego. Szybkie zamontowanie LED-ów w całym mieście ma zapewnić formuła partnerstwa publiczno-prywatnego. Prywatna firma pokryje koszty wymiany oświetlenia ulicznego, ale w zamian otrzyma je na utrzymanie, a miasto będzie za to płacić przez kilkanaście lat.

Od kwietnia 2021 r. Zarząd Dróg Miasta Krakowa prowadzi sformalizowane prace nad przygotowaniem przedsięwzięcia polegającego na powierzeniu utrzymania i modernizacji gminnego oświetlenia drogowego partnerowi prywatnemu w formule partnerstwa publiczno-prywatnego – przyznają urzędnicy. Gmina chce dostać wsparcie z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, które wybierze projekty objęte usługami doradczymi. Kraków ma spore szanse na takie wsparcie, bo inny miejski projekt – linia szybkiego tramwaju do Mistrzejowic, realizowana w trybie PPP – jest chwalony przez ministerstwo jako wzorcowe rozwiązanie.

Na jednej z najbliższych sesji Rada Miasta ma przyjąć uchwałę o poparciu dla systemu PPP dla oświetlenia ulicznego. Taka uchwała jest konieczna, by Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zaakceptowało krakowski projekt do wsparcia w zakresie doradztwa prawnego.

(GS)

2 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie