Kryminalne

Łapówki dla urzędniczek. Miały przyjmować nie tylko pieniądze

CBA zatrzymało dziś trzy urzędniczki, które w zamian za pomoc w uzyskaniu praw do atrakcyjnych nieruchomości w Krakowie, otrzymywały nie tylko pieniądze, ale również perfumy.

Agenci CBA zatrzymali dziś trzy urzędniczki: dyrektor z krakowskiego magistratu kierującą wydziałem zajmującym się zasobem mieszkaniowym miasta, kierownika referatu z wydziału skarbu urzędu, kierownika jednego z referatów w Zarządzie Budynków Komunalnych w Krakowie oraz kobietę- pośrednika – informuje CBA.

Ustalenia śledczych z CBA i prokuratury wskazują, że urzędniczki m.in. w zamian za łapówki pomagały w uzyskaniu prawa do lokali użytkowych i mieszkalnych w atrakcyjnych miejscach Krakowa, m.in. przy ul. Szewskiej, Karmelickiej  czy Mostowej.

Łapówki dla zatrzymanych dziś urzędniczek miały sięgać w sumie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wśród „podarków” były też perfumy. Do zdarzeń, które są obecnie przedmiotem śledztwa dochodziło w latach 2015-2017, a sprawa dotyczy co najmniej kilkunastu nieruchomości: mieszkań, lokali użytkowych i kamienic.  

Już wcześniej w ręce krakowskich agentów CBA  wpadły 4 osoby m.in. dwóch pośredników Robert F. i Małgorzata P.  Agenci przeszukali mieszkania zatrzymanej dwójki pośredników i pomieszczenia w instytucjach samorządowych, tam zabezpieczono dowody związane ze sprawą.  Kolejny zatrzymany przez CBA  – Adam K.  – usłyszał  w prokuraturze zarzut dotyczący działania w porozumieniu z innymi osobami i udzielenia Małgorzacie P. i Robertowi F. korzyści majątkowej w wysokości 120 tys. zł.

Ta dwójka miała za te pieniądze podjąć się bezprawnego wywarcia wpływu na osoby pełniące funkcje publiczne ZBK, tak, aby dwie aukcje publiczne na atrakcyjne mieszkania przy ul. Pawlikowskiego i Stradomskiej zostały odpowiednio rozstrzygnięte, na korzyść konkretnych osób. 

hg, CBA
zdjęcie tytułowe / fot. KWP w Krakowie