Latarnie spadały na samochody… Oto krakowskie straty po orkanie Ksawery

Powalone drzewa, awarie sieci energetycznej i utrudnienia w komunikacji autobusowej i tramwajowej – tak wyglądała wietrzna noc w Krakowie. Wszystko za sprawą orkanu Ksawery, który nadciągnął nad Polskę. Według synoptyków prędkość wiatru wynosiła od 35 do 55 kilometrów na godzinę, a w porywach do 100 km/h.

Dwie ofiary śmiertelne, setki tysięcy domów bez prądu, zablokowane tory kolejowe i drogi – to obraz, jaki pozostawił po sobie orkan Ksawery w skali Polski.

„Na szczęście w Krakowie skutki huraganu nie były tak tragiczne. Niestety bez prądu przez sporą część nocy pozostawało ponad 5,2 tys. odbiorców w Krakowie. Uszkodzonych zostało 58 stacji, m.in. na Woli Justowskiej, Bielanach, w Olszanicy i na Górce Narodowej” – informuje magistrat.

Usuwanie wszystkich awarii, m.in. na ul. Lindego, Jeleniowej, Królowej Jadwigi, Modrzewiowej i Olszanickiej, potrwa do godz. 14:00 – informuje na swoich stronach internetowych TAURON Polska Energia. Awarie sieci elektrycznej można zgłaszać pod numerem telefonu 991.

Silny wiatr w wielu miejscach powalił drzewa. Tak było m.in. na osiedlu Bohaterów Września, ul. Czyżewskiego, Długosza, Heleny, Mrozowej, Skotnickiej, Straszewskiego i Zakopiańskiej. Na ulicy Mogilskiej orkan przesunął ogrodzenie z pobliskiej budowy na jezdnię, a na węźle tynieckim na autostradzie A4 rozrzucił tymczasowe znaki drogowe.

„Minionej nocy ZIKiT odebrał około 70 zgłoszeń. Bardzo liczne były uszkodzenia sygnalizacji świetlnej. Na ul. Kocmyrzowskiej zepsuły się światła na przejeździe przez torowisko, podobnie na pobliskiej ul. Darwina. Awaria sygnalizacji dotknęła również skrzyżowania ulic Lubicz z Rakowicką oraz Wielickiej z Wapienną. Silny wiatr zerwał sygnalizator na ul. Okulickiego przy ul. Kupały – urządzenie wisiało na przewodach. Sygnalizacja zgasła również na skrzyżowaniu ul. Dietla ze Starowiślną, a na skrzyżowaniu przy Jubilacie zblokowała się na czerwonym świetle” – podaje magistrat.

Wiatr uszkodził również znaki drogowe oraz latarnie uliczne. Na ul. Dietla na wysokości numeru 49 znak drogowy przechylił się i groził wywróceniem. Na ul. Miodowej 53 przewróciła się latarnia i uszkodziła stojący pod nią samochód. Dwie latarnie zgasły na ul. Janusza Supniewskiego. Wiatr powywracał również bariery odgradzające prace drogowe. Tak było np. na ul. Westerplatte oraz na ul. ks. Ściegiennego.

Niektóre uszkodzenia spowodowały wstrzymanie ruchu tramwajowego. Tramwaj linii 24 nie mógł przejechać przez ul Nowosądecką, tramwaj linii 1 zatrzymał się na al. Pokoju na wysokości Plazy. Zablokowany był również przejazd ul. Piłsudskiego.

ZIKiT otrzymał również liczne zgłoszenia o przewróconych drzewach -: na deptaku przy ul. 3 Maja, na ul. Junackiej, przy ul. Na Kozłówce oraz na al. Słowackiego przy Nowym Kleparzu. W takich przypadkach ekipy ZIKiT-u współpracowały z jednostkami straży pożarnej. Większość awarii spowodowanych wichurą udało się usunąć przed porannym szczytem komunikacyjnym. Skutki silnego wiatru można na bieżąco zgłaszać do dyspozytorni ZIKiT-u – nr 12 616 7555.

dn, krakow.pl

zdjęcie tytułowe / fot. Jan Lorek

BESTIALSTWO. Wyrzucił do kosza TO maleństwo! [zdjęcia]

Najnowsze

Co w Krakowie