Łatwiej być już nie może! Pamiętaj o przedłużeniu ważności Karty Krakowskiej

fot. KRKnews

To bardzo ważne, a trwa tylko trochę dłużej niż pstryknięcie palcami czy przeczytanie tych kilku słów. Posiadaczu Karty Krakowskiej! Pamiętaj, że co roku musisz przedłużać jej ważność!

Pan Michał z Nowej Huty posiada Kartę Krakowską niemal od początku jej istnienia, bo dla niego to czysty zysk – na co dzień jeździ komunikacją miejską, więc chętnie skorzystał ze zniżki. Pewnego dnia mocno się jednak zdziwił, gdy okazało się, że jego karta straciła ważność, więc za bilet musiałby zapłacić regularną cenę. Podobna przykrość spotkała panią Joannę z Krowodrzy, która od miesięcy chodzi do kawiarni, w której otrzymuje 10 proc. zniżki przy okazaniu Karty Krakowskiej. Pewnego dnia okazało się jednak, że taniej kawy i ciasta nie kupi, ponieważ karta straciła ważność. Z tego samego powodu pan Waldemar z Łagiewnik nie kupił też taniej biletu na basen, a pani Jadwiga z Kurdwanowa – do muzeum. Wszyscy popełnili ten sam błąd – nie przedłużyli ważności Karty Krakowskiej.

Jak to zrobić? Banalna procedura!

Błąd ten był o tyle bolesny, że okazało się, iż można było go uniknąć poświęcając… mniej niż minutę! Uprawnienia na KK można bowiem przedłużyć we wszystkich automatach stacjonarnych Krakowskiej Karty Miejskiej, a także w blisko 500 automatach w autobusach i tramwajach oznaczonych informacją „Tu przedłużysz ważność Karty Krakowskiej”.

Jak to zrobić? Procedura jest tak banalna, że w ogóle trudno nazywać ją procedurą. W przypadku automatu KKM wystarczy tylko włożyć kartę do maszyny i wybrać przycisk „Krakowska Karta Miejska/Karta Krakowska” z lewej strony menu ekranu. Automat sprawdzi, czy na danej karcie mogą być zapisane uprawnienia KK. Jeżeli tak jest, to na ekranie pojawi się komunikat „Przedłuż uprawnienia Karty Krakowskiej i nadal korzystaj ze zniżek!”. Po potwierdzeniu i wybraniu przycisku „Tak” na ekranie wyświetli się przycisk z napisem „Zapisz dane na kartę”.

Z kolei w przypadku zapisywania uprawień w automatach w pojazdach komunikacji miejskiej wystarczy włożyć kartę do czytnika, a automat sprawdzi, czy mogą być na niej zapisane uprawnienia KK. Na ekranie pojawi się komunikat „Przedłuż uprawnienia Karty Krakowskiej i nadal korzystaj ze zniżek”. Po wciśnięciu przycisku „Tak” na ekranie pojawi się informacja „Zapisz dane na kartę”, którą należy potwierdzić.

Koniec! Gotowe! Naprawdę, o szybsze załatwienie sprawy niezwykle trudno! Chociaż… Jeszcze łatwiej mają osoby korzystające z aplikacji mobilnej mKK. W ich przypadku uprawnienia zostaną bowiem zapisane automatycznie, czyli posiadacze KK nie muszą robić nic!

Ludzie spoza Krakowa mają trochę trudniej

Trochę więcej czasu na przedłużenie uprawnień potrzebują posiadacze KK, którzy nie są mieszkańcami Krakowa, ale w naszym mieście płacą podatki i za 2018 rok rozliczyły się w jednym z sześciu krakowskich urzędów skarbowych. Oni nadal mają prawo do korzystania z Karty Krakowskiej, ale muszą złożyć wniosek o przedłużenie ważności KK oraz przyjść do jednego z Punktów Sprzedaży Biletów MPK SA i okazać jeden z poniższych dokumentów:

  • pierwszą stronę PIT opatrzoną prezentatą urzędu skarbowego (pieczątką wpływu) lub z potwierdzeniem jego złożenia, z zastrzeżeniem, że w przypadku PIT 40A nie wymaga się prezentaty/potwierdzenia złożenia,
  • pierwszą stronę PIT wraz z Urzędowym Poświadczeniem Odbioru tego PIT (UPO),
  • zaświadczenie z urzędu skarbowego.

Uwaga! Jeśli ktoś zmienił adres zameldowania na inny w Krakowie, to nie musi dokonywać żadnej aktualizacji danych. Będzie to jednak konieczne, gdy nastąpiła zmiana nazwiska. Dane osobowe trzeba uaktualnić w dowolnym Punkcie Sprzedaży Biletów MPK SA lub – w przypadku gdy uprawnienia są zapisane na legitymacji studenckiej, Małopolskiej Karcie Aglomeracyjnej lub Krakowskiej Karcie Rodzina 3+ – w odpowiednich punktach dystrybucji tych kart, a potem przyjść do PSB, aby zmienić dane w systemie KK.

Gdy użytkownik KK skończył już 18 lat, musi samodzielnie złożyć wniosek o przedłużenie uprawnień, a w przypadku dzieci 6-letnich rodzic powinien złożyć wniosek o objęcie pociechy statusem karty. Można to zrobić elektronicznie (poprzez funkcję „Dodaj dziecko do wniosku”) lub w formie papierowej w dowolnym Punkcie Sprzedaży Biletów MPK SA.

Kiedy należy przedłużyć ważność?

To, kiedy karta traci ważność, można sprawdzić w automatach biletowych (wszystkie nośniki plastikowe: KK, KKM, MKA, legitymacja studencka, KKR 3+) oraz po zalogowaniu się do konta internetowego KK i mKK. Posiadacze KK powinni również otrzymać przypomnienie mailowe, smsowe lub listowne.

Ważność karty można przedłużać już 30 dni przed jej upływem.

Zobacz także