Tak Kraków może upamiętnić swojego Honorowego Obywatela

Jest petycja w sprawie upamiętnienia śp. Jerzego Treli. Pomysłodawca proponuje przeznaczenia jednej z ławek na krakowskich Plantach pamięci Honorowego Obywatela Miasta Krakowa. Na ławcz miałaby się pojawić nie tylko specjalna tabliczka, ale też postać Jerzego Treli, nawiązującego do granej przez niego postaci w filmie „Anioł w Krakowie”.

Cztery tygodnie temu Rada Miasta przyznała popularnemu aktorowi Honorowe Obywatelstwo Miasta Krakowa. Kilka dni później Jerzy Trela zmarł i nie zdążył odebrać dyplomu potwierdzającego nadanie mu zaszczytnego tytułu. Na sesji rady, 8 czerwca 2022 roku, dyplom zostanie wręczony jego córce – Monice Treli.

Tymczasem już pojawiają się pierwsze pomysły na upamiętnienie wybitnego krakowskiego aktora. Chodzi o zadedykowani mu jednej z ławek na krakowskich Plantach. Petycję w tej sprawie zainicjował Damian Herbowicz, przewodniczący Stowarzyszenia Wsparcia Inicjatyw Obywatelskich, asystent społeczny posła PO Aleksandra Miszalskiego. Autorzy petycji chcą, by w pierwszej kolejności na jednej z ławek pojawiła się tabliczka upamiętniająca Jerzego Trelę. Ale ich zdaniem na ławeczce powinien pojawić się posąg aktora, nawiązujący do granej przez niego postaci w filmie „Anioł w Krakowie”.  Jerzy Trela zagrał w tym filmie kloszarda, który przygarnia do siebie Anioła Giordano (granego przez Krzysztofa Globisza) zesłanego w ramach pokuty z nieba na ziemię.

(GS)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie