Lawina świetnych pomysłów. Taki był Dzień Wynalazków na Politechnice Krakowskiej

Po obejrzeniu pomysłów z Politechniki Krakowskiej można być pewnym: innowacje mają i będą miały się dobrze. Zorganizowany przez INTECH PK Dzień Wynalazków 2018 potwierdził wielki potencjał tkwiący w młodych twórcach krakowskiej uczelni.

Coroczny Dzień Wynalazków na dobre wpisał się już w kalendarz ważnych małopolskich wydarzeń. Organizatorom z INTECH PK, spółki celowej Politechniki Krakowskiej, udało się stworzyć forum współpracy dla innowatorów, funduszy inwestycyjnych oraz biznesu. Przedstawiciele wszystkich trzech środowisk z podobnym entuzjazmem bywają na Dniu Wynalazków, szukając możliwości realizacji wspólnych przedsięwzięć. To także okazja, aby uczniowie szkół średnich poznali bliżej kreatywną atmosferę panującą na Politechnice i w ten sposób poczuli się bardziej zachęceni do podjęcia studiów właśnie na tej uczelni.

Tegoroczna edycja Dnia Wynalazków organizowana była pod hasłem „#młodzi – patent na start”. Swoje pomysły prezentowali studenci, doktoranci i pracownicy Politechniki Krakowskiej stojący na progu naukowej kariery. 0 To grupa, która boryka się z największymi wyzwaniami, jeśli chodzi o wypromowanie swoich pomysłów i dotarcie do osób czy firm, które byłyby nimi zainteresowane – wyjaśnia Krzysztof Oleksy, wiceprezes INTECH PK. – Dlatego w tym roku to właśnie im chcieliśmy pomóc w szczególny sposób – dodaje.

Podczas wydarzenia młodzi twórcy zaproponowali szereg różnorodnych rozwiązań jak akustyczny lewitator, system powiadomień o nadciągających gwałtownych zjawiskach atmosferycznych czy aerożele do zastosowania w medycynie regeneracyjnej. Pomysłowość prezentowanych wynalazków podobała się przeszło 200-osobowej publiczności, wśród której nie brakło przedstawicieli inwestorów oraz funduszy inwestycyjnych.

– Zadbaliśmy o to, aby Dzień Wynalazków był nie tylko okazją do prezentacji technologii, ale również stwarzał realną szansę na nawiązanie relacji między nauką a biznesem – tłumaczy ideę Dnia Wynalazków Izabela Paluch, prezes INTECH PK. – Dlatego tak ważne miejsce w programie wydarzenia zajmuje networking. Młodzi wynalazcy, często po raz pierwszy w swoim życiu, mogą w dogodnych warunkach porozmawiać z inwestorami, przedstawić im swoje pomysły i zainteresować ich współpracą. Uczestniczący w wydarzeniu inwestorzy mają ekskluzywny dostęp do twórców i ich rozwiązań, niejednokrotnie pokazywanych po raz pierwszy – przekonuje. Do Krakowa na tę okoliczność przyjechali przedstawiciele m.in. wrocławskiego funduszu Kvarko czy poznańskiego YouNick Mint.

Równie znakomitą okazją do zdobycia cennego doświadczenia przez młodych twórców i uczestników Dnia Wynalazków był panel dyskusyjny „Porażki, które prowadzą na szczyt. Jak odwaga i upór przysłużą się Twojemu startupowi?”. Uczestniczący w nim eksperci związani z ekosystemem startupów szczerze opowiadali o trudach związanych z zakładaniem i prowadzeniem innowacyjnej firmy. Radzili też, jakich decyzji unikać oraz jak z pożytkiem wykorzystać przytrafiające się porażki i znaleźć motywację do osiągania sukcesu.

Organizatorem Dnia Wynalazków jest INTECH PK, spółka celowa Politechniki Krakowskiej. Pracujący w niej eksperci odpowiadają m.in. za budowanie relacji biznes-nauka oraz wspieranie naukowców swojej uczelni w rynkowym wdrażaniu wyników prac badawczych. Pomagają także w znajdowaniu partnerów do prowadzenia wspólnych przedsięwzięć gospodarczych.

Honorowy patronat nad imprezą objął JM Rektor Politechniki Krakowskiej, prof. dr hab. Inż. Jan Kazior oraz Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa. Wydarzeniu patronują także: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Urząd Patentowy RP.

(wm, inf. prasowa)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie