Łazik z Krakowa poleci na Marsa? Kalman z szansą na lot w kosmos

Już za dwa dni łazik Kalman stworzony przez zespół AGH Space Systems stanie do finałowych zawodów  University Rover Challenge 2022, podczas których zmierzy się z 36 projektami łazików marsjańskich z całego świata. Na krakowskich studentów i ich łazik czeka rywalizacja w morderczych warunkach pustyni Utah, gdzie corocznie rywalizują ze sobą jedne z najlepszych zespołów konstrukcyjnych.

University Rover Challenge to największe i najbardziej prestiżowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów. Rozgrywane są na pustyni w stanie Utah, w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS (Mars Desert Research Station). Lokalizacja nie jest przypadkowa. Miejsce bardzo dobrze odwzorowuje warunki panujące na czerwonej planecie – jest odosobnione, z charakterystycznym podłożem oraz wysokim nasłonecznieniem – natychmiast zweryfikuje niedopracowane czy ulegające częstym awariom konstrukcje. O dobrych wynikach startujących w zawodach drużyn studenckich decyduje nie tylko stopień zaawansowania technicznego łazików, ale również zespół obsługujący, który musi szybko reagować i eliminować pojawiające się błędy.

Stworzony przez krakowskich studentów z AGH łazik Kalman weźmie udział w 4 konkurencjach, polegających m.in. na serwisowaniu urządzeń, poszukiwaniu śladów życia oraz jeździe autonomicznej. Wszystkie zadania są zaprojektowane przez sędziów pracujących na co dzień w sektorze kosmicznym (m.in. w NASA) i odpowiadają prawdziwym wyzwaniom, przed którymi stają łaziki wysyłane na Marsa.

AGH Space Systems zaprezentuje nowe podsystemy łazika Kalman, nad którymi pracował przez ostatni rok. Wśród nich są m.in. chwytak posiadający kamery, czujniki odległości i wymienne szczęki umożliwiające złapanie nawet małego klucza imbusowego. Precyzję robota mobilnego zapewni także ukończony po dwóch latach prac sześciostopniowy manipulator, pozwalający na otrzymanie dowolnej orientacji chwytaka w przestrzeni. Co więcej, dzięki zastosowaniu algorytmów Kinematyki Odwrotnej, operator będzie mógł wybrać dokładne położenie, w którym ma się znaleźć chwytak, a program samodzielnie wyliczy o ile stopni należy przesunąć każdy z członów manipulatora, aby osiągnąć zamierzony cel. Swój debiut na pustyni będzie także miała ulepszona nawigacja autonomiczna. Jej poprzednia wersja zapewniła Kalmanowi nagrodę za najlepszy przejazd autonomiczny w ramach zawodów European Rover Challenge 2021. Na zawodach URC 2022, podczas wyznaczania odpowiedniej trasy dla łazika, będzie ona brała pod uwagę nie tylko wysokość przeszkód, ale i ich nachylenie, co znacznie usprawni cały przejazd. Modernizacji uległa także komunikacja z Kalmanem, która dzięki całkowitemu przejściu na łączność radiową będzie możliwa z odległości nawet 1 km.

Do tegorocznej rywalizacji w URC zgłosiła się blisko setka zespołów z całego świata. Ostatecznie do finału zakwalifikowano 36 ekip z 10 krajów. Wśród nich są cztery z Polski. Poza AGH są to: Politechnika Świętokrzyska, Uniwersytet Wrocławski i Politechnika Częstochowska.

(JS)

Najnowsze

Co w Krakowie