Lepiej się odmładzać czy być „kobietą szybą”?

Dobrze wiem, że nasze wewnętrzne poczucie atrakcyjności ważne jest dla nas bez względu na wiek. Najtrudniej zaakceptować nam moment, który opisywany jest jako „kobieta szyba”. Oznacza on, iż pomimo skrzętnych przygotowań do wyjścia, nasz wizerunek napotyka w mijanych osobach obojętność i nie jest tak, jak dawniej oceniany pod kątem atrakcyjności seksualnej – pisze dla KRKnews dr Izabela Załęska*.

W ostatnich latach, w historię Krakowa wpisują się Ogólnopolskie Senioralia, które  mam nadzieję zmieniły nieco spojrzenie na polskich seniorów, tętniących pełnią życia i pokazujących młodym, że niezależnie od numeru PESEL można sprostać każdemu wyzwaniu. Przy okazji tego wydarzenia oraz towarzyszącej mu „nieziemskiej” parady kapeluszy, zwróciłam uwagę na piękno naznaczone czasem na twarzach uśmiechniętych kobiet i mężczyzn 60+.

dr Izabela Załęska
dr Izabela Załęska

W dobie kultu „wyprasowanej” skóry, na której nie widać upływającego czasu, zaczęłam analizować kolorowy, wesoły, a zarazem „głośny”  obraz przewijający się przed moimi oczami. Zmarszczki, bruzdy, utrata jędrności skóry, zmiany pigmentacyjne czy naczyniowe, przez chwilę przestały mieć dla mnie jakiekolwiek znaczenie. Po zakończeniu Senioralii rozmawiałam z wieloma uczestnikami, którzy mieli mnóstwo pytań dotyczących urody, estetycznego wyglądu czy pielęgnacji skóry.

Pytano mnie czy i co zrobić, aby wyglądać lepiej i młodziej? Jak zatrzymać proces starzenia? To wydarzenie oraz pytania ze strony jego uczestników skłoniły mnie do następującej refleksji: co oznacza „lepiej wyglądać” ? Czy chodzi o to żeby zatrzymać czas, aby zmarszczki i bruzdy odzwierciedlające przeżycia i emocje pojawiające się na naszych twarzach usuwać i za wszelką cenę wyglądać młodziej ? Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle trudna i pozostawiam ją każdemu czytelnikowi. Trudno zaprzeczyć, że estetyka naszego wyglądu na ogromne znaczenie. Trzeba pamiętać, że często w pierwszym kontakcie oceniamy drugiego człowieka poprzez wygląd,  jednak nie zawsze ta ocena musi być powiązana z młodzieńczym wyglądem. Całość naszej aparycji tworzy estetyka wyglądu, nasz styl, sposób zachowania czy nawet detale związane z doborem odpowiednich oprawek okularów, a nie koniecznie „twarz bez emocji”.

Nie jestem przeciwnikiem odmładzania, przecież między innymi właśnie na tym polega moja praca. Jestem natomiast zwolennikiem mądrej, profesjonalnie dobranej pielęgnacji i zabiegów prewencyjnych lub korekty, która sprawia, że nasze otoczenia zastanawia się „wyspana? wypoczęta czy odmłodzona?”. Dbajmy o urodę. Zdrowo wyglądająca cera pozbawiona niektórych elementów związanych z procesem starzenia, takimi jak przesuszenia, zmiany pigmentacyjne czy rozszerzone naczynia krwionośne zawsze zyska na atrakcyjności. Dobre nawilżenie skóry, o które wraz z upływem czasu tak trudno, sprawi że skóra będzie wyglądała na elastyczniejszą, a jednocześnie  będzie bardziej odporna na szkodliwe czynniki środowiska zewnętrznego. Konieczna jest protekcja UV i dobre zabezpieczenie skóry. Korekcję należy zawsze wykonywać na końcu.

Dobrze wiem, że nasze wewnętrzne poczucie atrakcyjności ważne jest dla nas bez względu na wiek. Najtrudniej zaakceptować nam moment, który opisywany jest jako „kobieta szyba”. Oznacza on, iż pomimo skrzętnych przygotowań do wyjścia, nasz wizerunek napotyka w mijanych osobach obojętność i nie jest tak jak dawniej oceniany pod kątem atrakcyjności seksualnej. Nasza samoocena jest bardzo ważna, ale zawsze zachęcam do wizyty tylko u dobrego specjalisty. Często bowiem okazuje się, że bez radykalnych i skomplikowanych zabiegów wychodzimy z gabinetu piękniejsze i z podniesionym poczuciem własnej wartości.

Podsumowując, dbamy i pielęgnujemy, ale nie starajmy się za wszelką cenę wyglądać na kogoś kim nie jesteśmy i nie twórzmy wizerunku kogoś, do kogo nasze życiowe doświadczenie nie przystoi.

Ja kierując się słowami Giorgio Armaniego: „Lubię patrzeć na naturalne kobiety. Kobiety powinny być dumne ze stawania się starszymi, a nie być zdesperowane aby wyglądać młodziej niż ich wiek” czekam na swoją kolejną zmarszczkę i możliwość udziału w paradzie kapeluszy.

dr Izabela Załęska

fot. tommerton2010 via Foter.com

* Dr n. med. Izabela Załęska – międzynarodowy ekspert w dziedzinie Kosmetologii, specjalista z zakresu Kosmetologii Estetycznej, Medycznej i Leczniczej. Wieloletni praktyk, trener, a także nauczyciel akademicki. Adiunkt i Kierownik Zakładu Kosmetologii na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie oraz Koordynator kierunku Kosmetologia w PPWSZ w Nowym Targu. Członek międzynarodowej organizacji Society of Cosmetic Scientists oraz biegły sądowy w dziedzinie kosmetologii. E-mail: izaleska@icloud.com

 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie