Linia tramwajowa do Pleszowa jest gotowa od kilku tygodni, ale nie jeździ. O co chodzi?

fot. ZIKiT

„Szlak tramwajowy do Pleszowa, prowadzący wzdłuż ul. Igołomskiej jest ukończony od kilkunastu tygodni” – informuje ZIKiT. Tyle tylko, że tramwaje nim nie kursują. Dlaczego? Wyjaśnia ZIKiT.

W trakcie przygotowywania dokumentacji umożliwiającej uzyskanie pozwoleń na kursy tramwaju, przy jednoczesnej kontynuacji na budowie ul. Igołomskiej, zapadła decyzja o odłożeniu rozpoczęcia jazdy tramwajami, do czasu zakończenia budowy nowego odwodnienia dla całej inwestycji.

– To jedyna rozsądna decyzja, jeśli chcemy mówić o interesie mieszkańców i miasta – mówi Marcin Hanczakowski, Dyrektor ZIKiT.

Już wcześniej okazało się, że grunty na których prowadzona jest inwestycja, nie są tak nośne, jak przewidywali inżynierowie na podstawie badań geologicznych z 2010 r. Jednocześnie zaszła konieczność przebudowy istniejącej przy ul. Igołomskiej kanalizacji burzowej.

– Wykonawca daje na torowisko 15 lat gwarancji. Chcemy mieć całkowitą pewność, że będziemy mogli z niej korzystać w pełni. Dlatego nie mogę pozwolić, by tramwaje poruszały się po torowisku, które nie ma jeszcze pełnego odwodnienia – deklaruje Dyrektor.

Nowy kanał burzowy jest już budowany. Szacunki zakładają, że prace przy nim mogłyby się zakończyć na przełomie września i października. Wtedy też ZIKiT złoży odpowiednie wnioski o dopuszczenie trasy do ruchu.

Obecnie z pętli w Pleszowie kursują na pl. Centralny w Nowej Hucie autobusy linii zastępczej. 

ip, ZIKiT

zdjęcie tytułowe / fot. ZIKiT

Zobacz także