List do Wyborczej: Odpolitycznić Wawel. „Ukrócić te niegodne praktyki”

„Wawel jest własnością całego narodu, a nie jednej partii, nawet tej, która wygrała wybory i sprawuje władzę” – oto część apelu, który pojawił się dziś w „Gazecie Wyborczej”. Pod listem podpisani są m.in. Jan Hartman, Edward Nowak, Michał Rusinek czy Zdzisław Wagner.

Apel pojawił się w rubryce Listy. Pod jego treścią pojawiły się podpisy kilkunastu znanych osób oraz około tysiąca innych mieszkańców Krakowa.

List skierowany jest do Ekscelencji Księdza Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego Marka Jędraszewskiego.

Oto jego treść:

Księże Arcybiskupie,

Jako mieszkańcy Krakowa zwracamy się do Waszej Ekscelencji – zwierzchnika Archidiecezji Krakowskiej sprawującego pieczę nad Bazyliką archikatedralną – miejscem koronacji i pochówku królów Polski, miejscem spoczynku członków rodzin królewskich, wodzów, przywódców politycznych i wieszczów narodowych.

Wzgórze Wawelskie i Wawelska Katedra są dla każdego Polaka świętością. Z niepokojem obserwujemy, jak to symboliczne dla Polski i drogie sercu każdego Polaka miejsce jest zawłaszczane przez jedną partię polityczną. Jest to kolejny krok w kierunku podziału społeczeństwa. Nie zgadzamy się na polityczne wykorzystywanie Wawelu. Jeszcze nigdy żadna partia polityczna ani żaden polski rząd nie posunął się tak daleko i nadużywał Wawelu i Katedry Wawelskiej w taki sposób. To nie jest miejsce na uroczystości partyjne organizowane, nawet, a może zwłaszcza, pod pretekstem odwiedzin grobu pary prezydenckiej. Zwracamy się do Waszej Ekscelencji o ukrócenie tych niegodnych praktyk i przywrócenie Wawelowi należnego mu szacunku. Wawel jest własnością całego narodu, a nie jednej partii, nawet tej, która wygrała wybory i sprawuje władzę.

(wm)

fot. Jan Lorek

Zobacz także