Literacka Nagroda Nike trafiła do Krakowa. Najlepszą książkę napisał Radek Rak

„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” została nagrodzona tegoroczną Nagrodą Literacką Nike. Jej autor – Radek Rak jest weterynarzem, prowadzi praktykę w Krakowie.

Autor tegorocznej Nagrody Literackiej Nike urodził się w Dębicy, studiował w Lublinie, ale obecnie mieszka i prowadzi praktykę weterynaryjną w Krakowie. Pierwszą książkę napisał w 2014. Jego najnowsza powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” przyniosła mu Nagrodę Literacką Nike 2020.

– Jestem zaszczycony i cieszę się bardzo. Nie spodziewałem się tego i nie przygotowałem sobie niczego, a lepiej piszę, niż mówię – powiedział Radek Rak po ogłoszeniu wyników tegorocznego konkursu na najlepszą książkę.

A wydawca „Baśni…” tak reklamuje nagrodzoną powieść:
„Baśń jest próbą stworzenia na nowo mitologii Galicji. Nie jest powieścią historyczną, i choć napisana z dużym szacunkiem dla ówczesnych realiów społecznych, obyczajowych i politycznych, to zawieszona pozostaje między historią a mitem. Wyrasta z legend, w które obrosła postać chłopskiego przywódcy – tych prawdziwych i tych stworzonych przez Radka Raka. Śledzimy losy młodego Kóby Szeli, wzrusza nas miłość, jaką obdarzyła go Żydówka Chana, czujemy razy pańskiego bata, przeżywamy zauroczenie zmysłową Malwą, wędrujemy przez krainę baśni, żeby zamieszkać we dworze i poczuć zapach krwi rabacji 1846 roku. Radek Rak napisał powieść o dobru i złu, które czają się w każdym z nas, o nierównych szansach, o Galicji i o Polsce. Powieść pełną rozbuchanego erotyzmu, ironii i humoru, nakarmioną mrokiem ludzkich serc”.

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie